Повече от 673 милиона евро ще бъдат инвестирани за подобряване на научните изследвания и иновациите, общото и висшето образование, както и професионалното обучение в България в рамките на Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж” 2014-2020 (ОП НОИР).
Тази инвестиция е от решаващо значение, защото в България се влагат малко публични средства за научни изследвания и иновации. Негативните ефекти от това са остарялата научноизследователска инфраструктура, малкото научни публикации, ниското заплащане за изследователите, малкото специалисти в областта на научните изследвания и високите технологии. Други идентифицирани проблеми са емиграцията на талантливи и висококвалифицирани млади изследователи, както и липсата на сътрудничество между научноизследователските организации и фирмите.
Нискоквалифицираните кадри, които не могат успешно да се реализират професионално, поради лошото качеството на висшето образование, неотговарящо на потребностите на пазара на труда, както и пренасищането на кадри в определени направления и дефицити в други, също са проблемни за българската икономика. Освен това достъпът до висше образование на хора с увреждания и хора от определени етнически групи като ромите е затруднен.
По отношение на училищното образование също се открояват няколко посоки за интервенция. Идентифицираните проблеми включват преждевременното отпадане от училище, свързано с бедност, състояние на семейната среда, неравният достъп до частното образование, ниската грамотност на учениците, липсата на сътрудничество между средното професионално образование с бизнеса, недостатъчната подготовка на учителите (които са със застаряващ профил и използващи остарели образователни практики), както и липсата адекватно заплащане в сферата на образованието.
Не на последно място, пандемията от COVID-19 също поставя ред предизвикателства пред образователната система като ограничен достъп на учениците до технологии и интернет, ниското ниво на цифровите компетентности на ученици и на учители, недостатъчната обезпеченост с електронни устройства, ниската мотивация и ангажираност на учениците и по-голям риск от отпадане от училище, недостатъчно развити функционалности на използваните платформи и недостатъчна подкрепа и ангажираност от страна на родителите.
ОП НОИР се стреми да обърне тези негативни тенденции. Затова през периода на финансиране се очаква с помощта на Програмата да бъдат създадени 11 нови центъра за върхови постижения и компетентност, да бъдат подпомогнати 20 регионални лаборатории и пилотни центрове, а повече от 1,500 изследователи да вземат участие в дейности по програмата. Програмата ще предостави на 1,500 училища и 160,000 ученици възможността да развият специфични знания, умения и компетенции. Около 30,000 студенти ще получат стипендии, а 850 студенти ще вземат участие в програми за мобилност. Хиляди ученици ще бъдат включени в практическо обучение в реална работна среда, включително в дейности за кариерно ориентиране.
Програмата е финансирана съвместно от Европейския социален фонд (ЕСФ) и от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) през периода 2014 – 2020 г и е с общ бюджет от 1,349 млрд. лв. (европейско и национално финансиране).
*ОС 1 „Научни изследвания и технологично развитие“ – 430,3 млн. лв.
По тази приоритетна ос ще бъде предоставено финансиране за развитието и модернизирането на научноизследователски центрове – Центрове за върхови постижения (ЦВП) и Центрове за компетентност (ЦК) с цел модернизиране на оборудването, стимулиране на иновациите, привличане на висококвалифицирани изследователи, както и за подпомагане на специализацията на изследователите и засилване на партньорствата чрез участието на български научни организации и висши училища в европейски и световни партньорски проекти.
Целеви групи: Изследователи, предприемачи, иноватори, преподаватели, докторанти, пост-докторанти, млади учени, специализанти, участници в научни изследвания, студенти, ученици.
Бенефициенти: Публични и частни научни организации (включително БАН и СА), научноизследователски институти, лаборатории, висши училища и/или техни основни звена, предприятия за НИРД, консорциуми от научни организации и/или висши училища, центрове за върхови постижения и центрове за компетентност, МОН и второстепенни разпоредители.
*ОС 2 „Образование и учене през целия живот“ – 532,2 млн. лв.
Значителна част от средствата по този приоритет ще бъдат инвестирани в мерки за намаляване на процента на преждевременно напусналите училище чрез осигуряване на занимания по интереси, стимулиране на творческата изява на учениците, използването на интерактивни методи за преодоляване на трудностите при усвояване на учебния материал и подобряване на мотивацията за учене. Друга част от средствата ще бъдат инвестирани в подобряване на достъпа до възможностите за учене през целия живот, овладяване на ключови компетентности като грамотността, уменията за общуване на чужд език, дигиталната компетентност, социалните и личностни умения.
Важен акцент в тази посока се поставя върху усвояването на ключови знания и умения и придобиване на квалификация на възрастни и младежи извън рамките на традиционната образователна система.
Част от средствата ще подкрепят реформи в системата на висшите училища чрез подобряване на системите им за управление, въвеждане на система за наблюдение и контрол на качеството и повишаването на квалификацията на университетските преподаватели чрез мобилност и привличането на добри специалисти чрез конкурентно възнаграждение, възможности за професионално развитие, подходяща работна среда и модерна инфраструктура. Предвидени са и стимули за мотивиране и задържане на млади специалисти в системата на предучилищното и училищното образование. Друга важна цел, която ще бъде подкрепена в рамките на този приоритет, е увеличаването на процента на завършилите висше образование на възраст между 30-34 г., като се предвиждат различни стимули за мотивиране на младите хора да завършат висше образование (стипендии, студентско кредитиране), като особено внимание ще бъде отделено на студентите със специални постижения в сферите на науката, инженерно-техническите дейности, иновациите и предприемачеството, изкуството, културата и спорта. Ще бъде насърчавано образованието в областта на инженерните, техническите и природните науки и по професионални направления с приоритетно значение за икономиката , както и за подкрепа за провеждане на ефективно практическо обучение в реална работна среда за ученици в професионалните гимназии.
Целеви групи: Деца, ученици, младежи, възрастни извън задължителната училищна възраст, родители, учители, педагогически специалисти, психолози, директори; студенти, кандидат-студенти, докторанти, специализанти, преподаватели и работещи във висшите училища, учени, безработни и неграмотни лица;
Бенефициенти: МОН и второстепенните разпоредители с бюджетни кредити, други министерства, които са финансиращи органи на училища, ДАЗД, детски градини, училища, висши училища, общини, ресурсни центрове, читалища, организации по ЗЮЛНЦ; работодатели, научни институти, браншови и младежки организации, представителни студентски организации по ЗЮЛНЦ;
*Ос 3 „Образователна среда за активно социално приобщаване“ – 229,2 млн. лв.
Средствата са предвидени за осигуряването на по-високо качество и по-добър достъп до образование чрез създаване на подкрепяща среда за образование на деца и ученици със специални образователни потребности и малцинствените етнически групи, както и допълнително обучение по български език за децата и учениците, за които той не е майчин. Финансова подкрепа ще бъде оказана на детските градини и училищата в малките населени места и в труднодостъпните райони.
Целеви групи: Деца, ученици и младежи със специални образователни потребности, ученици, младежи от етническите малцинства, родители, учители, ресурсни учители, педагогически специалисти, психолози, директори;
Бенефициенти: МОН и второстепенните разпоредители с бюджетни кредити, други министерства, които са финансиращи органи на училища, ДАЗД, висши училища, научни организации, научни институти, детски градини, училища, общини, ресурсни центрове, организации по ЗЮЛНЦ;
*Ос 4 “Техническа помощ” – 48.7 млн. лв.
Бенефициенти: С подкрепата на дейностите по приоритетна ос 4 се цели надграждане на административния капацитет на Управляващия орган, повишаване уменията на бенефициентите за управление и отчитане на проекти по програмата.
*Ос 5 “Равен достъп до училищно образование в условията на кризи” – 109,5 млн. лв.
Във връзка с преодоляването на последиците от пандемията от COVID-19 се отпускат допълнителни средства, произтичащи от Инструмента на Европейския съюз за възстановяване. Целта е да не се допусне прекъсването на образователния процес и на приобщаващото образование в условията на кризи, осигуряване на условия за ефективност на образованието, противодействие на риска от отпадане в ситуация на дистанционно обучение. Това трябва да се случи чрез осигуряване на технически устройства за учениците и учителите в страната, провеждане на обучения на ученици, родители и квалификация на учители за работа с електронни образователни платформи и провеждане на обучение от разстояние в електронна среда.
Целеви групи: Ученици, педагогически специалисти, образователни медиатори, родители
Бенефициенти: Министерство на образованието и науката с активното участие в техническото и финансово изпълнение на училищата и регионалните управления на образованието.