Оперативна програма “Добро управление” 2014-2020 (ОПДУ) има 2 главни цели – модернизиране на държавната администрация и постигане на справедливо и качествено правосъдие. Те трябва да се постигнат чрез осигуряване на възможност на гражданите да заявяват и получават необходимите им услуги на удобно за тях място; окончателно въвеждане в администрацията на електронното управление, (като напр. е-обществени поръчки, е-митници, е-здравеопазване, е-управление в администрацията и е-правосъдие в съдебната система).
Управителен орган (УО) по програмата е администрацията на Министерския съвет, дирекция “Добро управление”.
ОПДУ има бюджет от 238,4 млн. евро (от Европейски социален фонд (ЕСФ)), които са разпределени по следните 5 оси:
* Ос 1 – Административно обслужване и е-управление – 106,2 млн. евро (44.56% от бюджета)
Главната цел е да се доразвият интернет базираните платформи за е-услуги, като вече е стартирало изграждането на държавен хибриден частен облак (ХЧО), независимо, че е-правителството доста изостава в развитието си.
Също така средствата ще се дадат за повишаване на цифровата компетентност на населението чрез модули за обучение и самообучение, он-лайн курсове и др.
Ще се подкрепи създаването и развитието на Единен системен интегратор (ЕСИ), на който да бъде възложено координирането, развитието и поддръжката на ИКТ приложения и ИКТ инфраструктура за целите на дигиталната среда.
НАП също ще получи отделно финансиране, за да развие по-бързо е-услугите си.
Бенефициенти Централни, областни и общински администрации С оглед специфичната роля за постигане на целите по ПО1, приоритетно ще бъде предоставена безвъзмездна финансова помощ на: Администрация на Министерския съвет, Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Министерство на здравеопазването, Агенция по обществени поръчки, Държавна агенция „Архиви“, Агенция „Митници“, Национална агенция за приходите, Национален осигурителен институт, Национално сдружение на общините в Република България.
* Ос 2 – Ефективно и професионално управление в партньорство с гражданското общество и бизнеса – 39,3 млн. евро (16.47% от бюджета)
Предвижда се въвеждането на методи за планиране и оценка на нуждите при подбора на персонал, тъй като с времето той застарява, а младите служители в администрацията са едва 10%. По тази причина ще св инвестира и в курсове за подобряване на тяхната професионална квалификация.
Бенефициенти – Централни, областни и общински администрации, граждански организации и техни обединения, социално-икономически партньори.
–Приоритетно ще бъде предоставена безвъзмездна финансова помощ на: Администрация на Министерския съвет, Министерство на вътрешните работи, Министерство на финансите, Национален статистически институт, Национално сдружение на общините в Република България, Сметна палата, Институт по публична администрация, Дипломатически институт към министъра на външните работи, Академия на МВР, Институт по психология-МВР, Агенция по обществени поръчки.
— Звената на Министерството на вътрешните работи (МВР) ще получат средства за организиране и провеждане на обучения за служителите им, като по тази начин се очаква да се намалят случаите свързани злоупотреба със служебно положение и намаляване на корупцията.
* Ос 3 – Прозрачна и ефективна съдебна система – 22,1 млн. евро (9.27% от бюджета)
Приоритетно ще се инвестира във следните дейности:
∙ Разработване и внедряване на безхартиена единна информационна система на съдилищата (ЕИСС), обучение на магистрати и служители за опериране с нея;
∙ Разработване на нови и разширяване възможностите на съществуващи електронни услуги, предоставяни от сектор правосъдие;
∙ Доразвиване на единната информационна система за противодействие на престъпността (ЕИСПП) и свързването й със системите на електронното управление и електронното правосъдие, които осигуряват данни и обмен на информация;
∙ Прилагане на видео-конферентни технологии в сектор правосъдие;
∙ Подобряване комуникацията между съдебната и изпълнителната власт;
∙ Създаване на електронни регистри с цел намаляването на случите на корупция в съдебната власт;
∙ Програми за обмен на магистрати и съдебни служители, вкл. посещения/стажове на място в европейски съдебни институции.
Бенефициенти – Висш съдебен съвет, Инспекторат към Висшия съдебен съвет, Върховен Касационен съд, Върховен административен съд, Прокуратура на РБ, Министерство на правосъдието, Министерство на вътрешните работи, Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, Национално бюро за правна помощ, Държавна агенция за закрила на детето, Академия на Министерството на вътрешните работи, Комисия за отнемане на незаконно придобито имущество, Национален институт на правосъдието, неправителствени и професионални организации, работещи в областта на правосъдието.
* Ос 4 – Техническа помощ за управлението на Европейски структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) – 60,6 млн. евро (25.36% от бюджета)
С тези средства ще се подкрепят дейности като:
∙ Борба с корупцията (свързана със зачестилите злоупотреби с еврофондовете) чрез въвеждане на ефективни мерки за установяване и докладване на нередности;
∙ Обучения за служителите на конкретни бенефициенти по тази ос – участие в курсове, работни срещи, учебни пътувания, конференции и семинари по въпроси, свързани с управлението на ЕСИФ. Ще се повиши експертния капацитет чрез актуализация на наличните знания и придобиване на нови;
∙ Осигуряване и актуализиране на софтуер, хардуер и специализирано и офис оборудване за нуждите на конкретни бенефициенти;
∙ Осигуряване на функционирането на звено за помощ (help desk) потребителите на ИСУН 2020.
∙ Изграждане на информационна система за програмния период 2021-2027 г.;
∙ Поддържане и развиване на Единния информационен портал www.eufunds.bg.
По-голямата част от средствата (или 38 млн. евро) са предвидени за изготвяне, изпълнение, наблюдение и контрол на проектите. Други 3,2 млн. евро са алокирани за оценка и проучвания на поръчките. Останалите 19,2 млн. евро ще подпомогнат информационните и комуникационни нужди за постигане посочените по-горе цели.
* Ос 5 – Техническа помощ – 10,3 млн. евро (4.34% от бюджета)
Финансите са предвидени за текущи технически и информационни проблеми, които бенефициентите биха могли да срещнат от подаването до имплементирането на проектите си.