Оперативна Програма “Околна среда” (ОПОС) за периода 2014-2020 г. цели да подпомогне изграждането на по-конкурентоспособна и нисковъглеродна икономика с ефективно и устойчиво използване на ресурсите, опазването на околната среда и биоразнообразието и разработването на нови екологични технологии и производствени методи.
По ОПОС за страната ни е определен ресурс от 1,5 млрд. евро от Кохезионния фонд (КФ) и Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и 265 млн. евро национално финансиране. Общият бюджет на програмата възлиза на 1,77 млрд. евро.
Разпределение на средствата
Средствата са разпределени по специфични цели на базата на шест приоритетни оси както следва:
-
- Приоритетна ос 1: “Води” – 1,2 млрд. евро
- Приоритетната ос се разделя на две цели. Първата е да опази състоянието на водните ресурси чрез изграждане, рехабилитация и реконструкция на съоръжения за повишаване на ефективността на водоснабдителните мрежи. Втората е да подобри оценката на състоянието на водите чрез оптимизиране на мрежите за мониторинг и осигуряване на оборудване.
- Приоритетна ос 1: “Води” – 1,2 млрд. евро
- Приоритетна ос 2: “Отпадъци” – 287 млн. евро
- Целта по приоритетната ос е да намали количеството на депонирани битови отпадъци чрез изграждане на центрове за повторна употреба, осигуряване на оборудване за разделно събиране, оползотворяване на битови отпадъци, изграждане на съпътстваща инфраструктура и демонстрационни дейности.
- Приоритетна ос 3: “Натура 2000 и биоразнообразие” – 101 млн. евро
- Целта е подобряване на природозащитното състояние на видове и местообитания от мрежата Натура 2000 чрез изграждане, реконструкция и рехабилитация на инфраструктура, оценка на управленския подход на Натура 2000, разработване на програма за мониторинг, както и чрез осигуряване на стартово финансиране на разходите на Структурата за управление на Натура 2000 като заплати, оборудване и др.
- С цел устойчивост на местното развитие, ОПОС предвижда участието на местни инициативни групи във връзка с консервационни дейности за поддържане или подобряване на природозащитното състояние на видове и природни местообитания, както и с дейности, целящи повишаване на информираността.
- Приоритетна ос 4: “Превенция и управление на риска от наводнения и свлачища” – 78,5 млн. евро
- Целите по оста са две. Първата е повишаване защитата и готовността на населението при наводнения, а втората е повишаване защитата на населението от свлачищни процеси. Подкрепата е за създаване на Национална система за управление на водите в реално време по поречието на 13 реки, въвеждане на решения за управление на риска от наводнения, геозащитни дейности в свлачищни райони, системи за мониторинг на свлачищни процеси, демонсрационни проекти.
- Приоритетна ос 5: “Подобряване качеството на атмосферния въздух” – 58,8 млн. евро
- Целта на приоритетната ос предвижда намаляване на замърсяването на атмосферния въздух чрез понижаване количествата на фините прахови частици и азотния оксид. Подкрепата е за преглед и анализ на общинските програми за качеството на атмосферния въздух и за дейности, адресиращи замърсяването от битово отопление и от обществения транспорт.
- Приоритетна ос 6: Техническа помощ – 47,5 млн. евро
- Предвижда се подкрепа за Управляващия орган (УО) за ефективното изпълнение на дейностите по управлението на ОПОС, информирането на обществото относно възможностите за финансиране и подобряването на капацитета на бенефициентите за успешно реализиране на проекти.
Бенефициенти
Бенефициенти по осите могат да бъдат Министерството на околната среда и водите (МОСВ), Министерството на регионалното развитие и благоустройството, органи на Държавния здравен контрол към Министерството на здравеопазването, ВиК оператори, Структурата за управление на Натура 2000, Главна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” към МВР, общини, население, юридически лица със стопанска и нестопанска цел, научни институти.
Програмни органи
Управляващият орган (УО) отговаря за ефективното управление и изпълнение на програмата. Програмата се управлява от Главна дирекция “ОПОС” към МОСВ. Дирекция “Национален фонд” към Министерството на финансите е Сертифициращият орган, който има задължението да гарантира достоверността на отчетите за разходи и на исканията за плащания, преди те да бъдат изпратени до Европейската комисия. Изпълнителна агенция “Одит на средствата от ЕС” (ИА ОСЕС) изпълнява функциите на Одитен орган. Организацията, към която Европейската комисия прави плащания е Дирекция “Национален фонд” към Министерството на финансите.
Срок
Разходите на бенефициентите са допустими за финансиране по ОПОС от 01.01.2014 г. до 31.12.2023 г. Операции, които са били физически завършени или изцяло изпълнени преди подаване на заявлението за финансиране от бенефициента до УО не се избират за подкрепа.