Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Подкрепа за търговци за обновеното екологично етикиране”

Процедурата “Подкрепа за търговци за обновеното екологично етикиране” (LIFE-2022-CET-COMPLIANCE) цели да подобри достъпа на търговци до ресурси, които да улеснят екологичното етикиране на продуктите им съгласно най-новите стандарти. Ще се финансират проекти, които осигуряват помощ за производители и търговци да повишат както своята информираност, така и административното съответствие на предлаганите продукти към регламентите на ЕС, засягащи еко-дизайнът и енергийното етикиране.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на грантове по Европейската програма за околна среда и климат “LIFE” 2021-2024 г. Годишният бюджет за конкретната процедура възлиза на 2,5 млн. евро за 2022 г. Грантовете не трябва да носят печалба на бенефициентите.

Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е до 95% от общата стойност на допустимите разходи.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат индивидуално участващи публични или частни юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или в държава от Европейското икономическо пространство. Могат да кандидатстват и самоосигуряващи се лица, еднолични търговци, асоциации и браншови организации, международни организации.

Допустими дейности и разходи

Дейностите трябва да допринасят за гореспоменатата цел чрез:

  • повишаване на капацитета на производителите с комуникационни и обучителни кампании за новите етикети;
  • създаване на нови или прилагане на съществуващи насоки и промоционални материали по темата;
  • разпространение на знание и информация през различни канали за комуникация;
  • осигуряване на телефонна линия за въпроси от производители.

По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, разходи за оборудване, необходимо за изпълнението на дейности по проекта и неподлежащ на приспадане ДДС (само за частни юридически лица).

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо проектите с най-голямо ниво на въздействие. Резултатите от оценяването се очакват на 23.04.2023 г. На одобрените кандидати се изпраща покана за сключване на Договор за грант.

Срок

Крайният срок за подаване на проекни предложения е 16.11.2022 г., 18 часа (17 часа Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).

Резултати от проектите трябва да бъдат демонстрирани по време на тяхното изпълнение и в рамките на 5 години след тяхното приключване.

Предходна статия

598 млн. евро за борба с изменението на климата по програма LIFE за 2022 г.

Следваща статия

Процедура “Преход към чиста енергия за бизнеса”

Сходни статии

Отвори четвъртото издание на конкурса на ЕС за най-иновативните възложители на обществени поръчки

17 Европейските награди за иновации в областта на обществените поръчки (EUIPA) за 2024 – 2025 г. бяха отворени днес, 26.06.2024 г. Това е четвъртото издание на конкурса, организиран от Европейската комисия (ЕК), съвместно с Европейския […]

До 1 млн. евро за проекти за защита срещу природни бедствия

4 Днес, 28.02.2023 г., бяха отворени три покани в областта на гражданската защита и пълномащабните учения в рамките на Механизма за гражданска защита на ЕС (UCPM). Това са: Проекти за превенция (UCPM-2023-KAPP-PV) – 7 млн. […]

ПВУ: Напредък по законопроектите

2 Днес, 08.09.2022 г., служебният министър на правосъдието Крум Зарков се срещна с представители на Европейската комисия (ЕК), за да представи напредъка на реформите, свързани с върховенството на закона. Приемането на тези реформи е предпоставка […]

Вашият коментар

Филтър