Процедурата “Преход към чиста енергия за бизнеса” (LIFE-2022-CET-BUSINESS) цели да повиши прилагането на мерки за енергийна ефективност от компании на територията на ЕС чрез извършване на енергийни одити и употреба на възобновими източници и термопомпи. Този подход има потенциал да увеличи устойчивостта и конкурентоспособността за предприятията в секторите на индустрията и услугите, както и чувствително да намали зависимостта на ЕС от външни доставки на горива.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на грантове по Европейската програма за околна среда и климат “LIFE” 2021-2024 г. Годишният бюджет за конкретната процедура възлиза на 6 млн. евро за 2022 г.
Максималният размер на общите допустими разходи по проектите е 1,5 млн. евро, което значи, че ще бъдат финансирани поне 4 проекта. Грантовете не трябва да носят печалба на бенефициентите.
Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е до 95% от общата стойност на допустимите разходи.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат индивидуално участващи публични или частни юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или в държава от Европейското икономическо пространство. Могат да кандидатстват и самоосигуряващи се лица, еднолични търговци, асоциации и браншови организации, международни организации.
Допустими дейности и разходи
Дейностите трябва да допринасят за гореспоменатите цели чрез:
- внедряване на препоръки от енергийни одити в предприятия;
- обновяване на националните и европейски рамки за енергийни одити;
- внедряване на мерки за енергийна ефективност включително възобновяеми източници и термопомпи;
- дейности за повишаване на знанието за ползите от сътрудничеството между големи и малки компании в рамките на една и съща верига на стойността.
По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, разходи за оборудване, необходимо за изпълнението на дейности по проекта и неподлежащ на приспадане ДДС (само за частни юридически лица).
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо проектите с най-голямо ниво на въздействие. Резултатите от оценяването се очакват на 23.04.2023 г. На одобрените кандидати се изпраща покана за сключване на Договор за грант.
Срок
Крайният срок за подаване на проекни предложения е 16.11.2022 г., 18 часа (17 часа Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).
Резултати от проектите трябва да бъдат демонстрирани по време на тяхното изпълнение и в рамките на 5 години след тяхното приключване.