Собствениците на жилища срещат редица пречки при вземането на решение да ремонтират домовете си. Една от тях е фрагментираният пазар на строителни, ремонтни и други подобни дейности, който е съставен от разнообразни малки фирми. За да улесни собствениците да обновят жилищата си, Европейската комисия ще финансира проекти, които подпомагат развитието на координирани действия в сферата. Чрез процедурата “Интегрирани услуги за обновление на жилища” (LIFE-2022-CET-HOMERENO), ще се подкрепи създаването на иновативни услуги за ремонт на жилища на местно ниво, както и ще се подпомогнат заетите в тази сфера чрез основаването на общност на практикуващите на ниво ЕС.
Допустими дейности и разходи
Дейностите трябва да допринасят за гореспоменатите цели чрез:
- Подобряване на пазарните условия и развитие на услуги за интегрирано обновление на жилища;
- Развитие на самостоятелно устойчиви бизнес модели;
- Предлагане на ясен подход и подкрепа;
- Създаване на информираност за резултатите и възможност за тяхното репликиране;
- Изграждането на свързаност между местните и регионалните инициативи чрез създаването на Европейска общност на практикуващите услуги за интегрирано обновление на жилища.
По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, разходи за оборудване, необходимо за изпълнението на дейности по проекта и неподлежащ на приспадане ДДС (само за частни юридически лица).
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на грантове по Европейската програма за околна среда и климат “LIFE” 2021-2024 г. Годишният бюджет за конкретната процедура възлиза на 8 млн. евро за 2022 г.
Максималният размер на общите допустими разходи по дейности 1), 2), 3) и 4) е 1,5 млн. евро, а по дейност 5) е 2,5 млн. евро. По дейности 1), 2), 3) и 4) ще бъдат финансирани поне три проекта, а по дейност 5) – един. Грантовете не трябва да носят печалба на бенефициентите.
Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е до 95% от общата стойност на допустимите разходи.
Бенефициенти
Бенефициенти за дейности 1), 2), 3) и 4) могат да бъдат индивидуално участващи публични или частни юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или в държава от Европейското икономическо пространство. По тях могат да кандидатстват и самоосигуряващи се лица, еднолични търговци, асоциации и браншови организации, международни организации.
За дейност 5) бенефициентите са консорциуми от поне трима кандидати И от поне три от допустимите държави.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо проектите с най-голямо ниво на въздействие. Резултатите от оценяването се очакват на 23.04.2023 г. На одобрените кандидати се изпраща покана за сключване на Договор за грант.
Срок
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 16.11.2022 г., 18 часа (17 часа Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).
Резултати от проектите трябва да бъдат демонстрирани по време на тяхното изпълнение и в рамките на 5 години след тяхното приключване.