Всичко за европейските проекти на едно място

Проект „Модернизация на образователна инфраструктура“ по Инструмента за възстановяване и устойчивост

Проект „Модернизация на образователна инфраструктура“ в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) има за цел да обнови и/или построи детски градини, училища, общежития и кампуси.

Общият  размер на необходимите средства за изпълнение на програмата е 680 млн. лв. Малко над 569 млн. лв. ще бъдат финансирани чрез Механизма за възстановяване и устойчивост, а останалите около 111 млн. лв. ще бъдат финансирани за сметка на националния бюджет.

Предвижда се да се обновят 23 общежития да се построят 3 кампуса и 16 детски градини и училища. Отделно, други 140 учебния заведения трябва да бъдат обновени, като целта е 24 от професионалните гимназии да станат Центрове за високи постижения в професионалното образование и обучение (ПОО).

 

Според нуждите средствата са разпределени в следните 5/пет/ дейности:

  1. Придобиване на цялостен обновен облик на образователните институции – индикативният размер на необходимия финансов ресурс е 422,1 млн. лв.
    Дейностите ще включват основен ремонт, реконструкция, обновяване, пристрояване, надстрояване на предучилищната и училищната образователна среда, оборудване и обзавеждане на обновената образователна среда. Предвиждат се мерки за енергийна ефективност на учебните сгради, саниране, ремонт на покриви, подмяна на дограма.
    – Детски градини (ДГ) с до 2 групи могат да получат максимален размер на финансирането 1,3 млн. лв. за едно проектно предложение. Предвижда се да бъдат включени минимум 25 подобни детски градини на обща стойност 32,5 млн. лв.
    – ДГ с 3 и повече групи могат да получат максимално 1,8 млн. лв. за едно проектно предложение. Очаква се да бъдат включени минимум 32 подобни детски градини на обща стойност 57,6 млн. лв. с ДДС.
    – За училищни сгради – максимален размер на финансирането 4 млн. лв. за едно проектно предложение. Предвижда се програмата да обхване минимум 83 училища, 24 от които да се превърнат в центрове за високи постижения в ПОО. Общата стойност за изграждане на цялостен обновен облик на училищни сгради е равна на 332,0 млн. лв. с ДДС

 

  1. Проектиране, строителство и въвеждане в експлоатация на нова сграда
    Проектът предвижда да бъдат изградени не по-малко от 8 нови детски градини и 8 училища, като за изпълнението на тази дейност са необходими 79,2 млн. лв.
    Ще бъдат финансирани дейности по проектиране, строителство и въвеждане в експлоатация/издаване на разрешение за ползване на нова сграда за детска градина/училище.
    Дейността предвижда изграждане и оборудване/обзавеждане на нови сгради на детски градини и училища в общини с недостиг на места за децата и учениците.
    Изграждането на достъпна архитектурна среда, осигуряваща нуждите на хората със специални потребности е задължителна част от дейността.

– За изграждане на нова сграда на детска градина (ДГ) с до 4 групи максималния размер на финансирането е 2,6 млн. лв. за едно проектно предложение. Предвижда се да бъдат изградени минимум 4 подобни детски градини на обща стойност 10,4 млн. лв. с ДДС.
– За изграждане на нова сграда на ДГ с 5 и повече групи – максимален размер на финансирането – 4,0 млн. лв. за едно проектно предложение. Очаква се да бъдат изградени минимум 4 подобни детски градини на обща стойност 16,0 млн. лв. с ДДС.
– За изграждане на нова сграда на училище, максималния размер на финансирането е 6,6 млн. лв. за едно проектно предложение. Предвижда се да бъдат изградени минимум 8 училища  на обща стойност 52,8 млн. лв. с ДДС.

 

  1. Ремонт и рехабилитация на общежития в системата на образованието и обособяването им като съвременен комплекс за живот, съобразени с различните функционални изисквания на отделните дейности – обитаване, отдих, обществено обслужване, изграждане на необходимите комуникационни връзки, благоустройство и др. Предвидено е извършване на основен ремонт, саниране и обзавеждане на общежития.
    Проектът предвижда да бъдат обновени изцяло минимум 23 общежития, като индикативния  на необходимия за тази цел финансов ресурс е 149,5 млн. лв.
    – максималната сума за един проект по тази дейност е 6,5 млн. лв.Изпълнението на дейността ще се реализира въз основа на конкурсно начало. В насоките за кандидатстване ще бъдат определени критерии за допустимост и приоритетност на сградите за ремонт, като:
  • Не са реновирани през последните 10 години
  • Не са включени в програми за подпомагане по национални, регионални или европейски проекти
  • Да има свободна земя, на която да се достроят допълнителни необходими съоръжения
  • Земята да е държавна собственост

 

  1. Изграждане на кампуси.

Предвижда се финансиране на изграждането на минимум 3 студентски кампуса, за което са необходими 12,6 млн. лв., които ще се използват за ремонтиране и модернизация на прилежащ терен към съществуваща група студентски общежития.
В обособените кампуси се предвижда изграждане на необходимите комуникационни връзки, интернет осигуряване, паркоустройство, благоустройство, открити и закрити спортни площадки, нови екологично-съобразни и енергийно ефективни решения, както и обществено-обслужващи обекти. Трябва да са достъпни за хора с увреждания.

 

  1. Управление и мониторинг на проекта – управлението и мониторинга на проекта ще се осъществява от Министерството на образованието и науката (МОН) чрез определена от министъра структура (вътрешна или външна).

 

Бенефициенти:
Министерство на образованието, общини за общинските детски градини и училища, държавни  училища към МОН, 24 професионални гимназии, определени за Центрове за високи постижения в ПОО, самостоятелни общежития, държавни висши училища.

 

Разпределете индикативно финансовия ресурс, според типа разход:
– Изграждане/рехабилитация на инфраструктура (СМР) – 80 %;
– Физически капитал (закупване на машини и съоръжения) – 15 %;
– Труд (разходи за трудови възнаграждения, консултантски услуги …) – 5%

ДДС е недопустим разход за финансиране със средствата от  Механизма за възстановяване и устойчивост.
В рамките на програмата не са предвидени разходи за труд с изключение на труда, положен в рамките на програмата, и за времето и целите на изпълнение на дейностите.
Съфинансиране от страна на бенефициента не се изисква.
Настоящата процедура  не представлява държавна помощ, Услугите, предоставяни в образователните институции, ще са безплатни за всички ученици и младежи, т.е. ще бъдат общодостъпни за всички ползватели.

 

При избора на проекти ще се търси по-висока норма на обществена възвръщаемост, която при равни други условия:

  • образователната институция се използва от повече деца/ученици;
  • се прави в образователна институция, която няма да бъде закрита за периода на използваемост на инвестицията;
  • образователната институция обучава ученици от уязвими групи и роми
Предходна статия

534 000 лв. за деца без място в детска градина

Следваща статия

11 млн. лв. за научни изследвания в Антарктика и Арктика

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

5 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

5 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Вашият коментар

Филтър