На вчерашната дискусия “Държавата – приятел или препятствие пред ефективната дейност на компаниите” /15.06.2022 г./ министърът на образованието и науката акад. Николай Денков съобщи, че за изминалите три години 24,5 млн. лв. са били вложени за дуално обучение. Дуалното образование цели да подготви учащите за пазара на труда, като освен стандартната теоретична подготовка, то залага в учебните програми и задължителен стаж в зависимост от специалността.
Министърът заяви, че чрез проекта “Подкрепа за дуалната система на обучение” се подпомага преодоляването на недостига на кадри. Отделно, по Национална програма “Бизнесът преподава” с годишен бюджет от 300 000 лв., представители на бизнеса навлизат активно в учебните среди.
Приемът в едни от по-желаните направления като “Икономика” и “Администрация и управление” е бил съкратен с 40% в последните години, за сметка на създаването на стимули в области като енергетика, машинно инженерство, общо инженерство, педагогика и др. За приоритетните специалности студентите са освободени от такси, дават им се стипендии и възможност да сключват договори с работодатели, но въпреки това броят на студентите остава нисък, каза министърът.
Денков заяви, че сътрудничеството с бизнеса в образованието е изключително важно и трябва да стане масова практика, за да се дава добър пример за кариерно развитие, както и подготовка на кадрите да се реализират успешно в България.