Проект “Възстановяване на ключови за климата екосистеми в изпълнение на Стратегията на биологично разнообразие на ЕС и целите на Европейския зелен пакт” по Инструмента за възстановяване и устойчивост (ИВУ) е пряко свързан с постигане на целите на пакта за възстановяване на биологичното разнообразие и намаляване на замърсяването.
Общият бюджет на проекта е 72,2 млн. лв.
Следните работни пакети от дейности са планирани за изпълнение за постигането на тези цели:
Работен пакет 1 – Осигуряване на свързаност на мрежата Натура 2000 /47,9 млн. лв./:
* Дейност 1.1. “Използване на потенциала на горските генетични ресурси за адаптация към климатичните промени” /250,000 лв./ – средствата са предвидени събиране на горски репродуктивен материал от дървесни и храстови видове за създаването на генна банка както и за закупуване на лабораторно оборудване за нея.
Срок на изпълнение: 3 г.
* Дейност 1.2. “Картиране на старите гори в недържавните горски територии” /400,000 лв./ – средствата са за поддържане на благоприятен природозащитен статус на горските местообитания по Натура 2000 в недържавни горски територии.
Срок на изпълнение: 3 г.
* Дейност 1.3. “Визуализация на горите в съществуващата информационна среда” /1,65 млн. лв./ – целта е да бъде създадена релационна база данни и софтуерен продукт за горските територии в страната.
Срок на изпълнение: 3 г.
* Дейност 1.4. “Възстановяване на традиционни горски ландшафти” /33,6 млн. лв./ – средствата са предвидени за провеждане на мероприятия за възстановяване на хабитати чрез трансформирането на 30,000 ха иглолистни гори в широколистни.
Срок на изпълнение: 4 г.
* Дейност 1.5. “Намаляване на негативното влияние на пожарите върху биоразнообразието” единна система за наблюдение и автоматично откриване на пожари /9 млн. лв./ – с тези средства се очаква да се изградят 30 наблюдателни кули (като част от Националната система за наблюдение) за ранно откриване и оповестяване на горски пожари за областите Бургас, Сливен, Ямбол, Хасково, Стара Загора и Кърджали.
Срок на изпълнение: 4,5 години
* Дейност 1.6. “Политики за следващите поколения – повишаване на осведомеността на подрастващото поколение по въпросите за биоразнообразието и климата” /2,3 млн. лв./ – очаква се да се проведат общо 2,700 занятия с деца в начален образователен етап, включващи обогатяване на познанията за животинските и растителните видове в страната, биоразнообразието в горите, измененията в климата и последствията върху видовото разнообразие в горските екосистеми. Ще бъде осигурен лицензиран транспорт, сух обяд, богат набор от материали като ще се спазват всички актуални към провеждането на мероприятията противоепидемични мерки.
Срок на изпълнение: 4 години
* Дейност 1.7. „Приемане на резултатите от изпълнението на проектните дейности“ /309,000 лв./ – средствата са предвидени за проследяване на изпълнението на дейностите, в съответствие с поставените цели и резултати за изпълнение на проектните дейности.
Срок на изпълнение: 4 г. и 7 м.
Работен пакет 2 – Възстановяване на влажни зони и свързаност на реки (Реки, влажни зони, заливни територии, торфища и блата) /19,15 млн. лв./
* Дейност 2.1. „Възстановяване на влажни зони“ – целта е в срок от 3 г. да се възстановят най-малко 25,000 км свободно течащи реки, като се премахнат най-вече остарелите бариери и бъдат възстановени заливните равнини и влажните зони. За извършване на анализ за тази дейност са отделени 8,65 млн. лв. За изкупуване на 200 ха частни имоти са предвидени 4,5 млн. лв. Отделно се предвижда и създаването на изкуствени влажни зони на стойност 2,18 млн. лв.
* Дейност 2.2. „Подобряване на свързаност на реки“ /3,3 млн. лв./ – средствата са за подобряване на екологичното състояние на речните екосистеми в страната чрез изграждане на 10 рибни прохода и премахването на 10 бариери.
* Дейност 2.3. “Възстановяване на крайречни гори” /19,15 млн. лв./ – в рамките на 3 години се очаква да се възстановят 10 ха крайречни гори, чрез осигурена договореност със собствениците на имотите.
Работен пакет 3 – Увеличаване дела на териториите със защита /1,88 млн. лв./ – Дейността цели да допринесе за постигане на целите на Стратегия за биоразнообразие на ЕС 2030 в рамките на две години чрез изкупуване на 85 ха имоти частна собственост за консервационни цели за възстановяване на ключови за климата екосистеми.
Работен пакет 4 – Внедряване на консервационни и образователни мерки за опазване на местни защитени видове и устойчиво развитие на зоологическите градини /2.08 млн. лв./:
* Дейност 4.1. “Работа по програми за обществено образование” /432,000 лв./ – очаква са да се създадат 3 обучителни програми за адекватно поведение при среща с диви животни; проблеми, свързани с инвазивни видове, фрагментация на местообитания и др. В рамките на 3 години, университети, училища, музеи ще провеждат тези обучения.
* Дейност 4.2. “Участие в научни изследвания и/или програми за реинтродукция” /460,000 лв./ – средствата са предвидени за научни изследвания, вкл. и наблюдения на поведенческо ниво на защитени и застрашени видове в зоопарковете.
* Дейност 4.3. “Осигурена техническа среда за осъществяване на дейности 4.1 и 4.2” /1,19 млн. лв./- тези финанси са за осигуряване на техническа среда в това число компютри, мултимедия, монитори, информационни материали и табели, специфична екипировка (средства за улавяне и транспортиране, за безопасна работа, наблюдение и др. на животни).
Работен пакет 5 – Управление и публичност на проекта /1,19 млн. лв./ – средствата са за сформиране на екип за управление и изпълнение от външни за бенефициентите експерти. Екипът ще включва координатор на проекта, финансов експерт, експерт “Горски ландшафти”, експерт “Натура 2000”, експерт “Информационни и комуникационни действия”.
Бенефициент е Министерство на околната среда и водите.