Всичко за европейските проекти на едно място

Оперативна Програма “Иновации и конкурентоспособност” (ОПИК) 2014-2020 г.

Оперативна Програма “Иновации и конкурентоспособност” (ОПИК) за периода 2014-2020 г. е разработена с идея да подпомогне създаването на устойчиви и конкурентни предимства на българските предприятия и да ускори прехода към икономика основана на иновации, производителност, висококвалифицирана работна сила, научни изследвания и технологично развитие.

ОПИК очертава шест приоритетни оси като области на интервенция за справяне с предизвикателствата пред българската икономика:

  1. Технологично развитие и иновации;
  2. Предприемачество и капацитет за растеж на малки и средни предприятия (МСП);
  3. Енергийна и ресурсна ефективност;
  4. Премахване на пречките в областта на сигурността на доставките на газ;
  5. Инвестиции за техническа помощ;
  6. Възстановяване на МСП вследствие на пандемията COVID-19.

По ОПИК за страната ни е определен ресурс от 1,3 млрд. евро от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и 218 млн. евро национално финансиране. Общият бюджет на програмата възлиза на 1,57 млрд. евро.

Разпределение на средствата

Европейските средства са разпределени по специфични цели на базата на приоритетните оси както следва:

  • Приоритетна ос 1: “Технологично развитие и иновации” – 103,7 млн. евро
    • Целта по приоритетната ос е да повиши иновационната дейност на предприятията чрез подкрепа за сътрудничество за иновации и научноизследователска и развойна дейност (НИРД) между бизнеса и научните среди, разработване и внедряване на нови продукти и поощряване на развитието на благоприятна среда за изследвания и иновации (например София Тех Парк, акселератори, клъстери и др.).
      • Бенефициенти: предприятия и организации на бизнеса, както и други юридически лица, свързани с предоставянето на услуги за подкрепа на иновации в бизнеса.
  • Приоритетна ос 2: “Предприемачество и капацитет за растеж на МСП” – 849 млн. евро
    • Приоритетната ос се разделя на две цели. Първата е да насърчи предприемачеството и да повиши производителността и експортния потенциал на предприятията. Втората е да облекчи последиците от COVID-19 върху българските МСП. Подкрепяните дейности по първата цел са създаването на нови компании, подобряването на производствения и управленски капацитет и използването на информационни и комуникационни технологии. Втората цели поддържане на ликвидност за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19. Във връзка с възстановяването на дейността на МСП вследствие на COVID-19 е предвидена самостоятелна цел (виж Приоритетна ос 6). Ще се подкрепят и финансови инструменти (например фондовете за рисков капитал).
      • Бенефициенти: съществуващи и особено стартиращи предприятия, компании.
  • Приоритетна ос 3: “Енергийна и ресурсна ефективност” – 214,4 млн. евро
    • Целите по оста са намаляване на енергийната интензивност на икономиката и повишаване на дела на МСП с ефективно използване на ресурси чрез подкрепа за устойчиво енергийно развитие и за пилотни и демонстрационни инициативи.
      • Бенефициенти: съществуващи предприятия от преработващата промишленост.
  • Приоритетна ос 4: “Премахване на пречките в областта на сигурността на доставките на газ” – 35,5 млн. евро
    • Ще се подкрепя голям проект, насочен конкретно към Министерството на енергетиката, Булгартрансгаз ЕАД и “Ай Си Джи Би” АД за изграждането на междусистемни газови връзки България – Сърбия и България – Гърция.
  • Приоритетна ос 6: “Възстановяване на МСП вследствие на пандемията COVID-19” – 120,6 млн. евро
    • Целта на приоритетната ос предвижда възобновяване и запазване дейността на предприятията след възстановяване на условията за работа от пандемията COVID-19.
      • Бенефициенти: МСП от всички сектори на българската икономика. Ще се подкрепят и финансови инструменти (например фондовете за рисков капитал).
  • Приоритетна ос 5: Техническа помощ35,4 млн. евро
    • Предвижда се подкрепа за Управляващия орган (УО) насочена към дейностите, свързани с управлението на ОПИК, информиране на обществото относно възможностите за финансиране и действия по подобряване на капацитета на бенефициентите за участие в изпълнението на програмата.

Програмни органи

Управляващият орган (УО) отговаря за ефективното управление и изпълнение на програмата. ОПИК се управлява от Главна дирекция “Европейски фондове за конкурентоспособност” (ГД ЕФК) към Министерството на икономиката. Дирекция “Национален фонд” към Министерството на финансите е Сертифициращият орган, който има задължението да гарантира достоверността на отчетите за разходи и на исканията за плащания, преди те да бъдат изпратени до Европейската комисия. Изпълнителна агенция “Одит на средствата от ЕС” (ИА ОСЕС) изпълнява функциите на Одитен орган. Организацията, към която Европейската комисия прави плащания е Дирекция “Национален фонд” към Министерството на финансите.

Срок

Разходите на бенефициентите са допустими за финансиране по ОПИК от 01.01.2014 г. до 31.12.2023 г. Операции, които са били физически завършени или изцяло изпълнени преди подаване на заявлението за финансиране от бенефициента до УО не се избират за подкрепа.

Предходна статия

Оперативна Програма “Развитие на човешките ресурси” (ОП РЧР) 2014-2020 г.

Следваща статия

Програма за финансиране на иновации на Националния иновационен фонд (НИФ) 2021 г.

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

2 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

4 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Вашият коментар

Филтър