Оперативна Програма “Развитие на човешките ресурси” (ОП РЧР) за периода 2014-2020 г. е разработена с идеята да допринесе за осигуряване на по-висока и качествена заетост, да намали бедността и насърчи социалното включване и да модернизира публичните политики в сферата на човешките ресурси.
ОП РЧР очертава шест приоритетни оси, адресиращи предизвикателствата пред българския пазар на труда:
- Подобряване на достъпа до заетост и качеството на работните места;
- Намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване;
- Модернизация на институциите в сферата на социалното включване, здравеопазването, равните възможности и недискриминацията и условията на труд;
- Транснационално сътрудничество;
- Техническа помощ;
- Подкрепа за преодоляването на последиците от кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19, и подготовка за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката.
По ОП РЧР за страната ни е определен ресурс от 1,1 млрд. евро от Европейския социален фонд (ЕСФ) и Инициативата за младежка заетост (ИМЗ) и 165 млн. евро национално финансиране. Общият бюджет на програмата възлиза на 1,3 млрд. евро.
Разпределение на средствата
Средствата са разпределени по специфични цели на базата на приоритетните оси както следва:
- Приоритетна ос 1: “Подобряване на достъпа до заетост и качеството на работните места” – 717 млн. евро
- Целта по приоритетната ос е да съчетае мерки за включване в пазара на труда на икономически неактивните и безработните лица (с фокус върху младите хора, групи в неравностойно положение и по-възрастното население) и да подобри условията на труд, като осигури улеснен достъп до форми на учене през целия живот. Предвижда се и финансова подкрепа за стартиране на самостоятелна заетост.
- Приоритетна ос 2: “Намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване” – 368 млн. евро
- Приоритетната ос цели преодоляването на бедността и социалното изключване като предлага подобрен достъп до икономически възможности, знания и умения. Фокусът е върху подкрепа за хората с увреждания, подобряване на детското благосъстояние, интегриране на най-маргинализираните общности и подобряване на достъпа до здравеопазване. Планира се и финансова подкрепа за социални предприятия.
- Приоритетна ос 3: “Модернизация на институциите в сферата на социалното включване, здравеопазването, равните възможности и недискриминацията и условията на труд” – 39,4 млн. евро
- Целите по оста са подобряване на административния капацитет и актуализация на процесите в институциите чрез специализирани обучения и въвеждане на добри практики в областта на социалните услуги.
- Приоритетна ос 4: “Транснационално сътрудничество” – 10,7 млн. евро
- Подкрепата по оста е с акцент към международното сътрудничество и въвеждането на социални иновации и добри практики във всички сфери на ОП РЧР. Цели се обмен на опит и изпълнение на социално-иновативни проекти с партньори от поне още една държава-членка на ЕС.
- Приоритетна ос 6: “Подкрепа за преодоляването на последиците от кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19, и подготовка за екологично, цифрово и устойчиво възстановяване на икономиката” – 173,6 млн. евро
- Целта на приоритетната ос е да запази заетостта на служителите и да смекчи трудностите в сферите на пазара на труда, здравеопазването и социалното включване вследствие на разпространението на COVID-19.
- Приоритетна ос 5: Техническа помощ – 26,5 млн. евро
- Предвижда се подкрепа за Управляващия орган (УО) насочена към дейностите, свързани с управлението на ОП РЧР, действия по подобряване на капацитета на бенефициентите за участие и повишаване на обществената осведоменост относно възможностите по програмата.
Бенефициенти
Бенефициенти по осите могат да бъдат Министерство на труда и социалната политика, Агенция по заетостта, Агенция за хората с увреждания, Агенция за социално подпомагане, Държавна агенция за закрила на детето, Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, Министерство на здравеопазването, публични лечебни заведения, общини, работодатели (също и клъстери), предприемачи, самостоятелно заети лица, образователни организации, центрове за професионално ориентиране, посреднически организации на пазара на труда, неправителствени организации и др.
Програмни органи
Управляващият орган (УО) отговаря за ефективното управление и изпълнение на програмата. ОП РЧР се управлява от Главна дирекция “Европейски фондове, международни програми и проекти” към Министерството на труда и социалната политика. Дирекция “Национален фонд” към Министерството на финансите е Сертифициращият орган, който има задължението да гарантира достоверността на отчетите за разходи и на исканията за плащания, преди те да бъдат изпратени до Европейската комисия. Изпълнителна агенция “Одит на средствата от ЕС” (ИА ОСЕС) изпълнява функциите на Одитен орган. Органа, към когото Европейската комисия прави плащания е Дирекция “Национален фонд” към Министерството на финансите.
Срок
Разходите на бенефициентите са допустими за финансиране по ОП РЧР от 01.01.2014 г. до 31.12.2023 г. Операции, които са били физически завършени или изцяло изпълнени преди подаване на заявлението за финансиране от бенефициента до УО не се избират за подкрепа.