ИНТЕРРЕГ-ИПП трансгранична програма България – Северна Македония за периода 2014-2020 г. е създадена с цел да смекчи на последиците от изменението на климата, да насърчи устойчивото използване на природните ресурси и опазване на околната среда на трансгранично ниво и да повиши конкурентоспособността на малките и средни предприятия. Програмата поставя фокус и върху опазването на природното и културно наследство.
Териториален обхват
Трансграничната програма обхваща два гранични региона в България – Благоевград и Кюстендил и три региона в Република Северна Македония – североизточен, югоизточен и източен. За да бъдат одобрени, проектите трябва да включват партньори и от двете държави.
Бюджет
По програмата е определен ресурс от 16,5 млн. евро от Инструмента за предприсъединителна помощ (ИПП) и близо 3 млн. евро национално финансиране. Общият бюджет на програмата възлиза на 19,4 млн. евро.
Разпределение на средствата
Средствата, под формата на безвъзмездна финансова помощ, са разпределени на базата на приоритети със специфични цели както следва:
- Приоритет 1: Околна среда – 7,3 млн. евро
- Целите са опазване на околната среда, устойчива употреба на природните ресурси в региона и трансгранично сътрудничество в борбата срещу природни и неприродни бедствия. Програмата подкрепя дейности като съвместни инициативи за екологични инвестиции, обмен на знания, развитие на системи за ранно известяване и управление на риска.
- Приоритет 2: Устойчив туризъм – 8 млн. евро
- Приоритетът цели насърчаване на туризма в региона чрез сътрудничество за подобрено управление на природното и културно наследство, повишаване на конкурентоспособността в сферата на туризма и улесняване на трансграничното сътрудничество в региона за устойчив туризъм. Програмата подкрепя дейности като реконструкция и поддръжка на туристически обекти, подобряване на комуналните услуги за туристически обекти, развитие на трансгранични транспортни схеми, създаване на нови и устойчиви туристически продукти, съвместни културни събития и обмен на знания и добри практики в сферата на туризма.
- Приоритет 3: Конкурентоспособност – 2 млн. евро
- Целта е да се повиши конкурентоспособността на бизнеса в целевия регион. Програмата подкрепя дейности за стартираща и самостоятелна заетост, социално предприемачество, иновации в бизнеса, трансгранични клъстери, обучения, обмен на опит и знания във връзка с иновативни и устойчиви технологии и др.
- Техническа помощ – 1,9 млн. евро
- Предвидена е подкрепа за Управляващия орган (УО) насочена към дейности, свързани с управлението на програмата и към действия по подобряване на капацитета на участниците и бенефициентите за реализиране на възможностите по програмата.
Бенефициенти
Бенефициенти по програмата могат да бъдат общини и местни власти, районни служби, бизнес асоциации, клъстери, регионални туристически асоциации, Еврорегиони, образователни и културни институции, НПО и асоциации от всички тях.
Програмни органи
Управляващият орган (УО), който отговаря за ефективното управление и изпълнение на програмата е Министерството на регионалното развитие и благоустройството на Република България. Дирекция “Национален фонд” към Министерството на финансите е Сертифициращият орган, който има задължението да гарантира достоверността на отчетите за разходи и на исканията за плащания, преди те да бъдат изпратени до Европейската комисия. Изпълнителна агенция “Одит на средствата от ЕС” (ИА ОСЕС) изпълнява функциите на Одитен орган. Националният орган за Република Северна Македония е Министерството за локална самоуправа.
Срок
Разходите на бенефициентите са допустими за финансиране от 01.01.2014 до 31.12.2023.