Програма “Морско дело и рибарство” (ПМДР) за периода 2014-2020 г. цели да подобри жизнеспособността, конкурентоспособността и екологичната устойчивост в секторите на рибарството и аквакултурите, както и да насърчи социалното сближаване и заетостта в общностите, зависими от рибарството.
По ПМДР за страната ни е определен ресурс от 80,8 млн. евро от Европейския фонд за морско дело и рибарство (ЕФМДР) и 23,4 млн. евро национално финансиране. Общият бюджет на програмата възлиза на над 104 млн. евро.
Разпределение на средствата
Средствата са разпределени по специфични цели на базата на шест приоритетни оси както следва:
- Приоритетна ос 1: “Насърчаване на устойчиво в екологично отношение, иновативно, конкурентоспособно и основано на знания рибарство с ефективно използване на ресурсите” – 18,3 млн. евро
- Приоритетната ос се разделя на четири цели. Първата е да подобри конкурентоспособността и жизнеспособността на рибарските предприятия чрез модернизиране на инфраструктурата, подобряване на условията на труд и подкрепа за предприемачески инициативи в рибарството. Втората е опазването на водното биологично разнообразие и на водните екосистеми чрез дейности за опазване на морската флора и фауна и по-добро управление на морските биологични ресурси. Третата е да се осигури равновесие между риболовния капацитет и наличните възможности за риболов чрез окончателно преустановяване на риболовните дейности. Четвъртата цел е преодоляването на последиците от пандемията Covid-19 чрез осигуряване на средства за временното преустановяване на риболовни дейности (помощта е допустима до края на 2020 г.).
- Приоритетна ос 2: “Насърчаване на устойчиви в екологично отношение, иновативни, конкурентоспособни и основани на знания аквакултури с ефективно използване на ресурсите” – 30,8 млн. евро
- Подобно на предишния приоритет, целите са четири. Първата е да подобри конкурентоспособността и жизнеспособността на предприятията в сектора на аквакултурите, включително условията на труд с акцент върху малките и средни предприятия (МСП). Ще се подкрепят дейности, свързани с добавянето на стойност на продукцията и подобряването производствената ефективност. Втората е опазването на водното биологично разнообразие и насърчаването на аквакултури, характеризиращи се с високо равнище на опазване на околната среда. Третата е засилването на технологичното развитие и иновациите в стопанствата за аквакултури. Четвъртата цел е осигуряване на компенсация за отглеждането и предлагането на пазара на аквакултури вследствие на избухването на Covid-19.
- Приоритетна ос 3: “Насърчаване на изпълнението на Общата политика в областта на рибарството (ОПОР)” – 12,2 млн. евро
- Цели се подобряването на научни знания, на събирането и управлението на данни и на подпомагането за мониторинга, контрола и изпълнението чрез действия за повишаване на институционалния капацитет и ефективността на публичната администрация.
- Приоритетна ос 4: ” Увеличаване на заетостта и териториалното сближаване” – 18,5 млн. евро
- Целта по оста е насърчаването на икономически растеж и социално приобщаване и създаването на работни места в общностите, зависими от рибарството и аквакултурите. Тази цел се осъществява чрез създаването на местни инициативни рибарски групи (МИРГ) – сдружения, съставени от представители на неправителствения, икономическия и публичния сектор, които целят да реализират потенциала и да отговорят на нуждите на съответния регион, прилагайки стратегии за местно развитие.
- Приоритетна ос 5: “Насърчаване на предлагането на пазара и преработката” – 16,2 млн. евро
- Целта на приоритетната ос е да се подобри качеството и да се насърчи предлагането на продукти от риболов на пазара. Действията, които се финансират за постигането й, са за подобряване на пазарната организация за продуктите от риболов и аквакултури, за прилагане на пазарни мерки и за насърчаване на инвестициите в секторите на преработването и предлагането на пазара.
- Приоритетна ос 6: “Насърчаване на изпълнението на интегрираната морска политика (ИМП)” – 3,1 млн. евро
- Целта на приоритетната ос предвижда принос към прилагането на ИМП чрез дейности за постигане на целите на интегрираното морско наблюдение, за увеличаване на знанията и за осигуряване на необходимите данни за запазването на биоразнообразието в морската среда и морските защитени зони по Натура 2000.
- Техническа помощ – 5,5 млн. евро
- Предвижда се подкрепа за Управляващия орган (УО) за ефективното изпълнение на дейностите по управлението на ПМДР, за наблюдение, оценка и контрол, за ефективното усвояване на финансовите средства и за осигуряването на обществена информираност относно възможностите по програмата.
Бенефициенти
Бенефициенти по програмата могат да бъдат еднолични търговци (ЕТ) и юридически лица, развиващи дейност в сектор рибарство и аквакултури, рибарски организации, организации на производителите, както и Министерството на земеделието, храните и горите, Изпълнителна агенция “Морска администрация” и др.
Програмни органи
Управляващият орган (УО) отговаря за ефективното управление и изпълнение на програмата. ПМДР се управлява от Дирекция “Морско дело и рибарство” към Министерството на земеделието, храните и горите. Звено “Сертификация на разходите по ОПРСР” в Държавен Фонд “Земеделие” е Сертифициращият орган, който има задължението да гарантира достоверността на отчетите за разходи и на исканията за плащания, преди те да бъдат изпратени до Европейската комисия. Изпълнителна агенция “Сертификационен одит на средствата от Европейските земеделски фондове” изпълнява функциите на Одитен орган. Държавен фонд “Земеделие” – Разплащателна агенция е междинното звено на УО.
Срок
Разходите на бенефициентите са допустими за финансиране от 01.01.2014 г. до 31.12.2023 г. Операции, които са били физически завършени или изцяло изпълнени преди подаване на заявлението за финансиране от бенефициента до УО не се избират за подкрепа.