Всичко за европейските проекти на едно място

Обществени консултации на проекта на Програма “Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация” 2021-2027 г.

Вчера, 27.07.2022 г., бе обявено, че Министерството на иновациите и растежа (МИР) организира обществени консултации на четвъртата версия на проекта на Програма “Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация” (ПНИИДИТ) за периода 2021-2027 г. Програмата цели да допринесе за ускореното икономическо развитие на България чрез инвестиции в развитието на научните изследвания и инфраструктура, иновациите и интелигентната индустрия и по-широкото навлизане на цифровите технологии.

Програмата е с общ бюджет в размер на 2,1 млрд. лв., като 1,7 млрд. лв. се предоставят от Европейския фонд за регионално развитие, а 406,6 млн. лв. от държавния бюджет.

ПНИИДИТ е разделена да два приоритета – Приоритет 1 “Устойчиво развитие на българската научноизследователска и иновационна екосистема” и Приоритет 2 “Цифрова трансформация на публичния сектор”, както и приоритет “Техническа помощ”.

По Приоритет 1 се предвижда засилването на приноса на научните изследвания и иновациите за развитието на страната чрез:

  • укрепване на административния и научния капацитет на научните организации и висшите училища;
  • засилване на сътрудничеството на научноизследователските организации и висши училища с бизнеса и индустрията;
  • повишаване на ориентираността към пазарното търсене;
  • скъсяване на пътя от научните изследвания до иновациите;
  • внедряване и трансфер на технологии и знания и създаване на условия за интернационализация и увеличаване на дела на заетите в НИРД.

По Приоритет 2 е предвидена подкрепа, която да допринесе за извличане на максимални ползи за научните организации, бизнеса и обществото от дигиталната трансформация на публичния сектор. Предвиждат се действия за развитие на ключовите елементи от екосистемата на дигиталното общество, включително и тяхната сигурност и защита.

По приоритета за техническа помощ се предвиждат дейности за повишаване на капацитета на Управляващия орган, свързан с управлението на ПНИИДИТ, за укрепване на административния капацитет на бенефициентите и за осигуряване на публичност на програмата.

За финансиране по ПНИИДИТ ще могат да кандидатстват изследователски организации, университети, предприятия и стартиращи такива, центрове за цифрови иновации, структури на държавната администрация и др.

Коментари по проекта на програмата могат да бъдат изпращани чрез Портала за обществени консултации, както и на електронна поща pridst@mig.gov.bg в срок до 26.08.2022 г.

Предходна статия

Програма “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния – България” 2021-2027 г.

Следваща статия

30,6 млн. лв. се пренасочват за бежанците от Украйна по Оперативна програма “Околна среда”

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

2 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

4 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Вашият коментар

Филтър