Всичко за европейските проекти на едно място

Обществени консултации на проекта на Програма “Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация” 2021-2027 г.

Вчера, 27.07.2022 г., бе обявено, че Министерството на иновациите и растежа (МИР) организира обществени консултации на четвъртата версия на проекта на Програма “Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация” (ПНИИДИТ) за периода 2021-2027 г. Програмата цели да допринесе за ускореното икономическо развитие на България чрез инвестиции в развитието на научните изследвания и инфраструктура, иновациите и интелигентната индустрия и по-широкото навлизане на цифровите технологии.

Програмата е с общ бюджет в размер на 2,1 млрд. лв., като 1,7 млрд. лв. се предоставят от Европейския фонд за регионално развитие, а 406,6 млн. лв. от държавния бюджет.

ПНИИДИТ е разделена да два приоритета – Приоритет 1 “Устойчиво развитие на българската научноизследователска и иновационна екосистема” и Приоритет 2 “Цифрова трансформация на публичния сектор”, както и приоритет “Техническа помощ”.

По Приоритет 1 се предвижда засилването на приноса на научните изследвания и иновациите за развитието на страната чрез:

  • укрепване на административния и научния капацитет на научните организации и висшите училища;
  • засилване на сътрудничеството на научноизследователските организации и висши училища с бизнеса и индустрията;
  • повишаване на ориентираността към пазарното търсене;
  • скъсяване на пътя от научните изследвания до иновациите;
  • внедряване и трансфер на технологии и знания и създаване на условия за интернационализация и увеличаване на дела на заетите в НИРД.

По Приоритет 2 е предвидена подкрепа, която да допринесе за извличане на максимални ползи за научните организации, бизнеса и обществото от дигиталната трансформация на публичния сектор. Предвиждат се действия за развитие на ключовите елементи от екосистемата на дигиталното общество, включително и тяхната сигурност и защита.

По приоритета за техническа помощ се предвиждат дейности за повишаване на капацитета на Управляващия орган, свързан с управлението на ПНИИДИТ, за укрепване на административния капацитет на бенефициентите и за осигуряване на публичност на програмата.

За финансиране по ПНИИДИТ ще могат да кандидатстват изследователски организации, университети, предприятия и стартиращи такива, центрове за цифрови иновации, структури на държавната администрация и др.

Коментари по проекта на програмата могат да бъдат изпращани чрез Портала за обществени консултации, както и на електронна поща pridst@mig.gov.bg в срок до 26.08.2022 г.

Предходна статия

Програма “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния – България” 2021-2027 г.

Следваща статия

30,6 млн. лв. се пренасочват за бежанците от Украйна по Оперативна програма “Околна среда”

Сходни статии

373 проекта са подадени по поканите за 2024 г. на Европейския иновационен фонд

9 Днес, 25.04.2025 г., от Европейската изпълнителна агенция за климат, инфраструктура и околна среда (CINEA) съобщиха, че по шестте покани за 2024 г. на Иновационния фонд на ЕС са постъпили общо 373 проектни предложения за […]

Близо 87 млн. лв. стават достъпни за дуална система в професионалното образование и обучение

16 Днес, 25.04.2025 г., за кандидатстване отвори процедурата “Развитие на дуалната система на обучение в ПОО (чрез подбор)” (BG05SFPR001-3.008), част от Програма “Образование” 2021-2027 г. Бюджетът на процедурата е в размер на 86,7 млн. лв., […]

ЕК се консултира относно бъдещето на изследователските и технологични инфраструктури

5 Европейската комисия (ЕК) провежда консултация с научноизследователската и иновационна общност във връзка с предстоящата Европейска стратегия за изследователски и технологични инфраструктури. Обществената консултация бе обявена днес, 25.04.2025 г., от европейския комисар за старт-ъпи, научни […]

Вашият коментар

Филтър