Всичко за европейските проекти на едно място

Програма “ИНТЕРРЕГ VI-А ИПП България-Турция” 2021-2027 г.

ИНТЕРРЕГ-ИПП трансгранична програма България-Турция за периода 2021-2027 г. цели да допринесе за прехода към устойчива икономика, да смекчи последиците от изменението на климата и да насърчи интегрираното развитие на всички видове територии и местни инициативи в трансграничния регион. Програмата поставя фокус и върху безопасността и сигурността по българо-турската граница.

Териториален обхват

Трансграничната програма обхваща три области в България – Бургас, Ямбол и Хасково и две провинции в Република Турция – Одрин и Къркларели. За да бъдат одобрени, проектите трябва да включват партньори и от двете държави.

Бюджет

По програмата е определен ресурс от 29,2 млн. евро от Инструмента за предприсъединителна помощ (ИПП) и 5,1 млн. евро национално финансиране. Общият бюджет на програмата възлиза на 34,4 млн. евро.

Разпределение на средствата

Средствата, под формата на безвъзмездна финансова помощ, са разпределени на базата на приоритети със специфични цели както следва:

Приоритет 1: Щадящ околната среда трансграничен регион – 7,6 млн. евро

Целите са насърчаване на енергийната ефективност и намаляване на вредните газове, и на прехода към кръгова и ресурсно-ефективна икономика. Ще се подкрепят дейности като инвестиции в сграден фонд, прилагане на цифрови решения, внедряване на технологични решения, разработване на дълготрайни и рециклируеми продукти, на нови бизнес модели, обмен на добри практики, обучения.

Приоритет 2: Интегрирано развитие на трансграничния регион – 24,8 млн. евро

Приоритетът цели да допринесе за конкурентоспособността на местната икономика, за дигиталната и цифрова трансформация, както и за развитието на по-добър достъп до услуги от общ интерес. Програмата ще подкрепя дейности като съвместни действия за насърчаване на предприемачеството, дигитализацията, участието в регионални вериги за създаване на стойност и интернационализация, повишаване на квалификацията и изграждане на нови знания и умения на местните служители и незаетите с работа, разработване на нови регионални туристически продукти, съвместни действия за намаляване на замърсяването и въглеродния отпечатък и др.

Приоритет 3: По-сигурен трансграничен регион – 1,9 млн. евро

Предвидените инвестиции ще бъдат под формата на стратегически проект, свързан с укрепването на капацитета на правоприлагащите институции от двете страни на границата за справяне с нелегалната миграция. Примерни дейности са провеждане на обучения, обмен на опит и добри практики, мерки за повишаване на сигурността, доставка на специализирано оборудване и повишаване на капацитета на служителите на правоприлагащите органи от региона.

Техническа помощ3,8 млн. евро

Предвидена е подкрепа за Управляващия орган (УО) насочена към дейности, свързани с управлението на програмата и към действия по подобряване на капацитета на участниците и бенефициентите за реализиране на възможностите по програмата.

Бенефициенти

Бенефициенти по програмата могат да бъдат микро-, малки и средни предприятия, регионални органи и регионални структури на централни публични органи, неправителствени организации, академични, социални и обучителни институции, областните дирекции на МВР – Хасково, Бургас и Ямбол, правоприлагащият отдел в провинциите Одрин и Къркларели.

Програмни органи

Управляващият орган (УО), който отговаря за ефективното управление и изпълнение на програмата е Дирекция “Управление на териториалното сътрудничество” към Министерството на регионалното развитие и благоустройството на Република България. Дирекция “Национален фонд” към Министерството на финансите е органът, към който Европейската комисия извършва плащания. Изпълнителна агенция “Одит на средствата от ЕС” (ИА ОСЕС) изпълнява функциите на Одитен орган. Националният орган за Република Турция е Министерството на външните работи – Дирекция по въпросите на ЕС.

Срок

Разходите на бенефициентите са допустими за финансиране от 01.01.2021 г. до 31.12.2029 г.

Предходна статия

Европейската сметна палата: ЕС трябва да е по-активен в борбата с измамите

Следваща статия

5,5 млн. евро за обучение на здравни специалисти по програма “ЕС в подкрепа на здравето”

Сходни статии

За обществено обсъждане: над 10 млн. евро за по-зелен трансграничен регион с Румъния (Покана 6)

10 Днес, 21.03.2025 г., за обществено обсъждане бяха публикувани насоките за кандидатстване по предстоящата процедура (Покана 6) от трансграничната програма “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния – България” 2021-2027 г. Тя се фокусира върху втория приоритет на програмата […]

До 10 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за финансова грамотност

14 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и финансовата и икономическа грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

До 12 000 евро от Civic Innovation Fund по проекти за медийна и дигитална грамотност

15 Обучители и НПО, работещи в областта на гражданското образование и медийната и цифрова грамотност, които се нуждаят от финансиране за проектна идея, имат възможност да кандидатстват по поканата на Civic Innovation Fund (CIF), организирана […]

Вашият коментар

Филтър