ИНТЕРРЕГ-ИПП трансгранична програма Румъния-България за периода 2021-2027 г. цели да допринесе за прехода към устойчива икономика с нулеви въглеродни емисии, да смекчи последиците от изменението на климата, да подобри мобилността, да допринесе за по-социална и приобщаваща среда и да насърчи интегрираното развитие на всички видове територии и местни инициативи в трансграничния регион.
Териториален обхват
Трансграничната програма обхваща осем области в Северна България (Видин, Враца, Монтана, Велико Търново, Плевен, Русе, Добрич и Силистра) и седем окръга в южната част на Румъния (Мехединци, Долж, Олт, Телеорман, Гюргево, Кълъраш и Констанца). За да бъдат одобрени, проектите трябва да включват партньори и от двете държави.
Бюджет
По програмата е определен ресурс от 163,4 млн. евро от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и 43,9 млн. евро национално финансиране. Общият бюджет на програмата възлиза на 207,4 млн. евро.
Разпределение на средствата
Средствата, под формата на безвъзмездна финансова помощ, са разпределени на базата на приоритети със специфични цели както следва:
Приоритет 1: По-добре свързан регион – 27,1 млн. евро
Целите са свързани с подобряването на мобилността по р. Дунав и с повишаването на безопасността на корабоплаването по р. Дунав и Черно море. Ще се подкрепят дейности като разработване на инфраструктурни проучвания, внедряване на устойчиви транспортни решения с акцент върху жп транспорта, внедряване на интегрирани решения за подкрепа на мобилността и свързаността по време на кризи, модернизация на жп транспорта, разработване и прилагане на съвместни стратегии и пилотни приложения за подобряване на навигационните условия по р. Дунав и Черно море и т.н.
Приоритет 2: По-зелен регион – 93,4 млн. евро
Приоритетът цели да насърчи адаптирането към климатичните промени и предотвратяването на риска от бедствия, както и да подобри опазването на природата и биологичното разнообразие. Програмата ще подкрепя мерки за адаптиране към изменението на климата, управление на риска от бедствия, подобряване на капацитета за превенция на риска, за намеса и реакция, разработване на общи програми за обучение, подобряване на трансграничната координация, повишаване на осведомеността, мерки за повторно залесяване, опазване и защита на горите, предотвратяване на опустиняването, подпомагане управлението на водите, намаляване на замърсяването и др.
Приоритет 3: Образован регион – 16,2 млн. евро
По приоритета ще се подкрепят дейности като схеми за изучаване на езици, съвместни схеми за трансгранично образование и обучение, трансгранични стажове, практики и програми за обмен, съвместни инициативи в подкрепа на образованието и ученето на възрастни, развитие на партньорства между средните и висшите училища и бизнеса и др.
Приоритет 4: Интегриран регион – 70,6 млн. евро
Приоритетът предвижда разработване на велосипедния маршрут EuroVelo 6, подкрепа за туристическия сектор и подкрепа за прилагането на Интегрираната териториална стратегия. Финансиране ще получат дейности като развитие на велосипедна инфраструктура, осигуряване на пътна безопасност, ефективни връзки, обществен транспорт до велоалеите, инвестиции в местния бизнес, подкрепа на обекти с туристически потенциал, създаване на общи туристически продукти, обучения, развитие на капацитет.
Бенефициенти
Бенефициенти по програмата могат да бъдат общини, местни власти, публичния сектор, микро-, малки и средни предприятия, неправителствени организации, академични, социални и обучителни институции и др.
Програмни органи
Управляващият орган (УО), който отговаря за ефективното управление и изпълнение на програмата е Министерството на развитието, благоустройството и администрацията на Румъния. До него се осъществяват и плащанията от Европейската комисия. Сметната палата на Румъния изпълнява функциите на Одитен орган. Националният орган за България е Дирекция “Управление на териториалното сътрудничество” към Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Срок
Разходите на бенефициентите са допустими за финансиране от 01.01.2021 г. до 31.12.2029 г.
1 коментар