Програма „Развитие на човешките ресурси“ (ПРЧР) за периода 2021-2027 г. е разработена с идеята да допринесе за преодоляването на предизвикателствата пред пазара на труда в България и за развитието на работната сила. Програмата предвижда реализация на мерки, осигуряващи възможности за повишаване на квалификацията, знанията и уменията на заетите, както и пълноценното включване на най-уязвимите групи в икономическия и социален живот на страната.
Общият бюджет на ПРЧР възлиза на над 3,8 млрд. лв., като 3,2 млрд. лв. са осигурени от Европейския социален фонд + (ЕСФ+), а 664 млн. лв. са национално съфинансиране.
Разпределение на средствата
Средствата по ПРЧР са разпределени въз основа на четири приоритета, адресиращи предизвикателствата пред българския пазар на труда:
Приоритет 1: “Насърчаване на заетостта и развитието на умения”– 1,6 млрд. лв.
- Приоритетът насърчава включването в заетост чрез мерки за намиране на работа и придобиване на умения и квалификации, които да отговарят на условията на пазара на труда. Мерките са с акцент върху включването на представители на уязвими групи – неактивни и продължително безработни лица, хора с увреждания и др. Предвижда се и финансова подкрепа за стартиране на самостоятелна заетост. Ще продължи подкрепата за модернизиране на институциите и службите на пазара на труда.
Приоритет 2: “Социално включване и равни възможности” – 1,3 млрд. лв.
- Приоритетът цели да повиши качеството на живот и възможностите за социално включване на представители на уязвими групи като възрастни хора, хора с увреждания, хора със специални потребности, деца, маргинализирани общности като ромите и др. За целта са предвидени мерки за индивидуализиране на подкрепата за уязвими лица, насърчаване на активното участие в обществения живот, адаптиране на работни места, съобразно спецификите на възрастните и хората с увреждания и инвестиции в политиките за децата. Планират се и мерки за повишаване на капацитета на институциите и заетите в социалната сфера.
Приоритет 3: “Насърчаване на младежката заетост” – 735 млн. лв.
- Целта на приоритета е да преодолее предизвикателствата пред включването на младите хора на пазара на труда и да улесни прехода им от образование към заетост. Сред предвидените мерки са включване на безработни младежи в стажове, обучение на работното място и субсидирана заетост, мерки за подобряване на уменията и придобиване на професионални квалификации, мотивиране и предоставяне на наставничество.
Приоритет 4: “Социални иновации” – 20 млн. лв.
- Подкрепата е за иновационни решения в областта на социалната политика чрез експериментиране и реализиране на социални иновации за въвеждане на иновативни подходи. Очаква се тези подходи да допринесат за повишаване на ефективността на мерките в областта на пазара на труда, социалното включване, закрилата и приобщаването. Ще се инвестира във въвеждане на социални иновации, добри практики и партньорски подходи.
Техническа помощ – 67 млн. евро
- Предвижда се подкрепа за Управляващия орган (УО) насочена към дейностите, свързани с управлението на ПРЧР, действия по подобряване на административния капацитет и капацитета на бенефициентите за участие и повишаване на обществената осведоменост относно възможностите по програмата.
Бенефициенти
Бенефициенти по програмата могат да бъдат публични органи като Министерството на труда и социалната политика, Агенцията по заетостта, Агенцията за хората с увреждания, Агенцията за социално подпомагане, Министерството на образованието и науката, Министерството на здравеопазването и др., публични лечебни заведения, общини, работодатели (също и клъстери), предприемачи, самостоятелно заети лица, образователни организации, центрове за професионално ориентиране, посреднически организации на пазара на труда, неправителствени организации и др.
Програмни органи
Управляващият орган (УО) отговаря за ефективното управление и изпълнение на програмата. ПРЧР се управлява от Главна дирекция “Европейски фондове, международни програми и проекти” към Министерството на труда и социалната политика. Изпълнителна агенция “Одит на средствата от ЕС” (ИА ОСЕС) изпълнява функциите на Одитен орган. Органа, към когото Европейската комисия прави плащания е Дирекция “Национален фонд” към Министерството на финансите.
Срок
Разходите на бенефициентите са допустими за финансиране от 01.01.2021 г. до 31.12.2029 г. Операции, които са били физически завършени или изцяло изпълнени преди подаване на заявлението за финансиране от бенефициента до УО не се избират за подкрепа.