През първата година на програмата “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. бяха отворени над 100 покани за подаване на проектни предложения, но едва 19 споразумения за предоставяне на безвъзмездни средства са били сключени. Според доклада на Европейската комисия за научноизследователска и развойна дейност за 2021 г., тези споразумения представляват 245,6 млн. евро, докато годишния бюджет на програмата за 2021-2022 г. е в размер на близо 16 млрд. евро.
Бавното темпо на програмата се дължи на късния й старт, твърдят наблюдатели. От друга страна “Хоризонт Европа” е също толкова амбициозна колкото предшестващите я програми – процентът на успеваемост на проектите през 2021 г. е бил 17,3%, което представлява увеличение в сравнение със средното (14%). Освен това, според доклада през 2021 г. 66% от допустимите проекти са били достатъчно качествени, за да получат финансиране. Към настоящия момент се наблюдава спад на успеваемостта – тя вече е 15,8%.
Докладът представя и предварителни данни за това колко средства ще бъдат похарчени за двата най-значими приоритета на “Хоризонт Европа”: европейската зелена сделка и цифровата конкурентоспособност. Оценките показват, че 33 покани на стойност около 4 млрд. евро са свързани с прехода към зелена икономика, докато 29 покани на стойност 2,2 млрд. евро ще финансират проекти, свързани с цифровите цели на ЕС.
През 2021 г., като част от работната програма, 3 млрд. евро са предназначени за фундаментална наука, 5,6 млрд. евро – за големи съвместни изследователски проекти, а 1,6 млрд. евро – за революционни иновации.
В рамките на “Хоризонт Европа”, Европейската комисия също така стартира 23 публично-частни партньорства, като остава да бъдат осъществени поне още 26, сключи 18 асоциации към програмата с държави извън ЕС, девет от които бяха подписани, и стартира пет изследователски мисии, като похарчи общо около 541 млн. евро за нов вид програми, целящи да мобилизират действия извън рамката на ЕС за научни изследвания.