Всичко за европейските проекти на едно място

Програма “Образование” 2021-2027 г.

Програма “Образование” за периода 2021-2027 г. е разработена с идеята да подобри достъпността и приобщаващия характер на образованието, да надгради условията за личностно развитие, да повиши качеството на образовани и стремежа към високи постижения на децата и учениците и да допринесе за цифровите умения на всички участници в системата. Програмата поставя акцент върху професионалното и висше образование като цели да осигури необходимите съответствия с търсените умения на пазара на труда.

Общият бюджет на програмата възлиза на близо 965 млн. евро, като 786,7 млн. евро са осигурени от Европейския социален фонд + (ЕСФ+), а 178 млн. евро са национално съфинансиране.

Разпределение на средствата

Средствата по програма “Образование” са разпределени въз основа на три приоритета, адресиращи предизвикателствата пред българската образователна система:

Приоритет 1: “Приобщаващо образование и образователна интеграция”287,2 млн. евро

  • Приоритетът цели да разшири обхвата на образованието чрез мерки за включване и предотвратяване на отпадането от образователната система на деца и ученици. Също така се предвижда подкрепа за личностно развитие в предучилищното и училищно образование чрез повишаване квалификацията на педагогическите специалисти. Ще се инвестира и в мерки за предотвратяване на тормоза и насилието в училищата. В рамките на приоритета се поставя фокус върху насърчаването на ученето през целия живот и социално-икономическата интеграция на маргинализирани общности като ромите.

Приоритет 2: “Модернизация и качество на образованието” – 241,6 млн. евро

  • Приоритетът насърчава равния достъп до качествено и приобщаващо образование и обучение, както и на неговото завършване, с фокус върху групите в неравностойно положение. За целта той очертава мерки за въвеждане на планове за действие за развитие на ключови компетентности в училищата, в това число и дигитална трансформация, подкрепа за талантливи деца, за прилагане на иновации в образованието и преподаването и за повишаване на интереса към учителската професия.

Приоритет 3: “Връзка на образованието с пазара на труда” – 389,3 млн. евро

  • Целта на приоритета е да повиши съответствието на системите за образование и обучение с нуждите на пазара на труда чрез предприемачески и цифрови умения, както и чрез въвеждането на дуални системи на обучение и чиракуване. Сред предвидените мерки са и подкрепа за Центровете за високи постижения, професионално ориентиране на студенти, предоставяне на достъп на уязвими групи, групи в неравностойно положение и непедагогически персонал до висше образование и др. Ще бъде подпомогнато и развитието на академичния състав във висшите училища и изследователски организации чрез подобряване на условията за докторски програми, свързани с нуждите на пазара на труда.

Техническа помощ46,4 млн. евро

  • Предвижда се подкрепа за Управляващия орган (УО) насочена към дейностите, свързани с управлението на програма “Образование”, действия по подобряване на административния капацитет и капацитета на бенефициентите за участие и повишаване на обществената осведоменост относно възможностите по програмата.

Бенефициенти

Бенефициенти по програмата могат да бъдат Министерството на образованието и науката (МОН) и второстепенните му разпоредители, Министерството на културата, Министерството на младежта и спорта, Агенцията по заетостта, Агенцията за социално подпомагане, висши училища и научни организации, училища, детски градини, общини, неправителствени организации и др.

Програмни органи

Управляващият орган (УО) отговаря за ефективното управление и изпълнение на програмата. Програма “Образование” се управлява от Изпълнителна агенция “Програма за образование” към МОН. Изпълнителна агенция “Одит на средствата от ЕС” (ИА ОСЕС) изпълнява функциите на Одитен орган. Органа, към когото Европейската комисия прави плащания е Дирекция “Национален фонд” към Министерството на финансите.

Срок

Разходите на бенефициентите са допустими за финансиране от 01.01.2021 г. до 31.12.2029 г. Операции, които са били физически завършени или изцяло изпълнени  преди подаване на заявлението за финансиране от бенефициента до УО не се избират за подкрепа.

Предходна статия

ББР и НСИ подписаха споразумение за финансиране на МСП

Следваща статия

За обществено обсъждане: създаване на комитети за наблюдение

Сходни статии

До 5,8 млн. лв. по проекти на работодатели за обучения на служители

8 От днес, 02.12.2024 г., работодатели могат да кандидатстват с проекти за обучение на служители по процедурата “Нови умения” (BG05SFPR002-1.019), част от Програма “Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 г. (ПРЧР). “Нови умения” цели да подкрепи […]

Трета покана на NGI Fediversity за развитие на мобилни технологии

3 Третата покана на “NGI Fediversity” отвори вчера, 01.12.2024 г. Тя ще подкрепи научноизследователски и развойни проекти, които допринасят за развитието на мобилните технологии. Търсят се технологии, които помагат на потребителите да отделят своето съдържание […]

Отвори втори прием на поканата EENergy за подобряване на енергийната ефективност на МСП

5 Втората покана EENergy за подобряване на енергийната ефективност на европейски малки и средни предприятия (МСП) отвори днес, 02.12.2024 г. Тя ще предостави безвъзмездна помощ на предприятията за изпълнение на действия, водещи до подобряване на […]

1 коментар

Вашият коментар

Филтър