Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Мрежи от знания за изследвания и иновации в сигурността”

Процедурата “Мрежи от знания за изследвания и иновации в сигурността” (HORIZON-CL3-2022-SSRI-01-02) цели да създаде благоприятна среда, спомагаща за увеличаването на въздействието на научните изследвания и иновациите в областта на сигурността, която да е достъпна за заинтересованите страни и да предоставя подходящи инструменти за внедряването на иновации. Идеята е да бъдат създадени мрежи, чиято роля е да събират, обработват и разпространяват налична информация до различните общности в екосистемата на научните изследвания в областта на сигурността, включително създателите на политики, органите по сигурността, промишлеността, изследователите и гражданите.

Процедурата е част от рамковата програма на ЕС “Хоризонт Европа” и по-конкретно Клъстър 3, който задава параметри за научноизследователските и иновационни дейности за разработване на решения за справяне с конкретни заплахи за сигурността, както и за доближаването на тези разработки до пазара.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на фиксирана еднократна безвъзмездна финансова помощ. Общият бюджет за поканата възлиза на 4 млн. евро.

По процедурата ще се спонсорират два проекта, като максималният размер на безвъзмездната помощ за един проект възлиза на 2 млн. евро. Единия от проектите трябва да е на тема сигурност на границите, а другия – на устойчива инфраструктура.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат юридически лица от държавите-членки или от държави, асоциирани с програма “Хоризонт Европа”, органи на ЕС, международни организации, които са част от консорциум.

Консорциумите трябва да включват поне едно независимо юридическо лице, установено в държава-членка и поне две други независими юридически лица, всяко от които е установено в различна държава-членка или асоциирана държава. В рамките на консорциумите трябва да присъстват органи на потребителите от поне три различни държави-членки или асоциирани държави.

Допустими дейности и разходи

Проектните предложения следва да се съсредоточат върху:

  • подпомагане на програмирането на финансираните от ЕС за изследвания в областта на сигурността;
  • обобщаване на нуждите от капацитет, пропуските, преглед на най-съвременните технологии за запълване на установените пропуски, преглед на резултатите, бъдещите тенденции и добрите практики в областта на сигурността;
  • систематична оценка и валидиране на резултатите;
  • сътрудничество между научноизследователските институции и по-малките частни научноизследователски агенции, специализиращи в областта на сигурността и т.н.

Безвъзмездната финансова помощ по процедурата е под формата на еднократна сума (lump sum), която не е обвързана със специфични разходи.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за иновации и малки и средни предприятия (EISMEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване, съставен от независими експерти, извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо проектите с най-висок оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси) и по критерии за високи постижения, въздействие и качество и ефективност на изпълнението. Резултатите от оценяването се очакват през февруари 2023 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 23.11.2022 г., 18 часа (17 часа Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).

Продължителността на проектите трябва да бъде поне 3 години.

Предходна статия

Разкриване на лаборатория за тестове на космически технологии в София

Следваща статия

Процедура “Социалните иновации като фактор за решения и по-добро възприемане на сигурността”

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

5 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

5 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Вашият коментар

Филтър