Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Социалните иновации като фактор за решения и по-добро възприемане на сигурността”

Процедурата “Социалните иновации като фактор за решения и по-добро възприемане на сигурността” (HORIZON-CL3-2022-SSRI-01-04) цели да проучи как са организирани социалните иновации в областта на сигурността, как работят, как и защо се приемат или отхвърлят, какви са техните преки и непреки ползи и разходи и т.н. Идеята е да се разработи план за развитие на обществото, който се основава на подход, ориентиран към хората.

Процедурата е част от рамковата програма на ЕС “Хоризонт Европа” и по-конкретно Клъстър 3, който задава параметри за научноизследователските и иновационни дейности за разработване на решения за справяне с конкретни заплахи за сигурността, както и за доближаването на тези разработки до пазара.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ. Общият бюджет за поканата възлиза на 2 млн. евро. Ще се спонсорира един проект с пълната стойност на бюджета, като ще бъдат покрити до 100% от допустимите разходи по проекта.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат юридически лица от държавите-членки или от държави, асоциирани с програма “Хоризонт Европа”, органи на ЕС, международни организации.

Бенефициентите трябва да бъдат част от консорциум, съставен от поне три независими едно от друго юридически лица. Консорциумите трябва да включват поне едно независимо юридическо лице, установено в държава-членка и поне две други независими юридически лица, всяко от които е установено в различна държава-членка или асоциирана държава.

Допустими дейности и разходи

Проектните предложения трябва да очертават и анализират социална иновация в една или повече области като:

  • Сигурност по време на големи културни и спортни събития;
  • Сигурност на обществени места, обществен транспорт или мобилност;
  • Радикализация, дезинтеграция в местните общности и социални медии;
  • Цифрова идентичност, преносимост на данните;
  • Безопасност и сигурност при дистанционна комуникация, командване и контрол на операциите в условията на риск сценарии;
  • Мобилизация в областта на трафика на хора;
  • Използване на автоматични детектори.

По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, разходи за оборудване, необходимо за изпълнението на дейности по проекта, пътни разходи и ДДС.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за иновации и малки и средни предприятия (EISMEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване, съставен от независими експерти, извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо проектите с най-висок оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси) и по критерии за високи постижения, въздействие и качество и ефективност на изпълнението. Резултатите от оценяването се очакват през февруари 2023 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 23.11.2022 г., 18 часа (17 часа Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).

Максималната продължителност на проекта е 4 години.

Предходна статия

Процедура “Мрежи от знания за изследвания и иновации в сигурността”

Следваща статия

Процедура “Базирани на природата решения за защита на местната инфраструктура”

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

5 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

5 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Вашият коментар

Филтър