Всичко за европейските проекти на едно място

Съвети и често допускани грешки при кандидатстване

Вчера, 22.08.2022 г., от Министерството на иновациите и растежа публикуваха видеоклип, чрез който да разяснят най-често срещаните грешки при кандидатстване по процедури за финансиране, както и да дадат полезни съвети на потенциалните бенефициенти. Ето и акцентите от видеото:

  1. Правилно определяне на категорията на предприятията: трябва да бъдат дадени всички хипотези на свързаност и партньорство с трети юридически лица до достигане на крайните физически лица, които осъществяват пряк или непряк контрол върху кандидата.
    Необходимо е и да бъдат разгледани пазарите, на които предприятията осъществяват своята дейност и дали те попадат в определението за съответен пазар или вертикално свързани пазари. Това е приложимо, в случай че дружествата са свързани, т.е. осъществяват някои от отношенията по чл. 4, ал. 5 от Закона за малки и средни предприятия* чрез физическо лице или група от физически лица.
    При изследване на хоризонталните и вертикални пазари, трябва да бъдат разгледани търговските взаимоотношения между предприятията, сделките между тях, основни клиенти, доставчици и други фактори, които биха поставили групата предприятия в по-благоприятни пазарни условия спрямо конкурентите им на пазара.
  2. Определяне на кода на основна икономическа дейност: той се определя от Националния статистически институт (НСИ) въз основа на представените от кандидата финансови и счетоводни документи.
    В случай, че предприятието извършва повече от една икономическа дейност, е добре да се провери коя от тях е определена за основна от страна на НСИ.

Министерството ще продължи да информира гражданите за полезни съвети и добри практики при кандидатстване.


* Чл. 4, ал. 5 от Закона за малки и средни предприятия – Свързани предприятия са предприятията, между които съществува някое от следните отношения:

1. едното предприятие притежава повече от половината от броя на гласовете в общото събрание на другото предприятие;
2. едното предприятие има право да назначава или освобождава повече от половината от членовете на изпълнителния, управителния или надзорния орган на другото предприятие;
3. едното предприятие има право да упражнява решаващо влияние върху другото предприятие по силата на договор, сключен между тях, или на клауза в неговия устав, учредителен договор или друг учредителен акт;
4. предприятие, което е акционер, съдружник или член в друго предприятие, контролира самостоятелно повече от половината от броя на гласовете в общото събрание на това предприятие по силата на споразумение с други акционери, съдружници или членове.

Предходна статия

Край на приема на заявления по НП „Отново заедно“

Следваща статия

Процедура “Нетематични научноизследователски дейности от МСП и научноизследователски организации”

Сходни статии

ЕК отпуска 832 млн. евро по проекти в областта на отбраната

3 Днес, 26.06.2023 г., Европейската комисия (ЕК) обяви одобрените проекти в рамките на миналогодишните покани по Работната програма за 2022 г. на Европейския фонд за отбрана. Ще бъдат финансирани общо 41 проекта за съвместна изследователска […]

Процедура “Увеличаване на разпространението на термопомпи чрез алтернативни модели и квалифицирани монтажници”

4 Процедурата “Увеличаване на разпространението на термопомпи чрез алтернативни модели и квалифицирани монтажници” (LIFE-2023-CET-HEATPUMPS) бе отворена на 11.05.2023 г. Тя цели да допълни съществуващите законодателни и финансови стимули на европейско, национално и местно равнище и […]

От другата седмица стартира обучение за земеделци по интервенциите от СПРЗСР

18 От следващата седмица /17.09.2024 г./ Министерството на земеделието и храните ще проведе обучения за земеделските производители в страната, във връзка със Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г. […]

Вашият коментар

Филтър