Всичко за европейските проекти на едно място

Съвети и често допускани грешки при кандидатстване

Вчера, 22.08.2022 г., от Министерството на иновациите и растежа публикуваха видеоклип, чрез който да разяснят най-често срещаните грешки при кандидатстване по процедури за финансиране, както и да дадат полезни съвети на потенциалните бенефициенти. Ето и акцентите от видеото:

  1. Правилно определяне на категорията на предприятията: трябва да бъдат дадени всички хипотези на свързаност и партньорство с трети юридически лица до достигане на крайните физически лица, които осъществяват пряк или непряк контрол върху кандидата.
    Необходимо е и да бъдат разгледани пазарите, на които предприятията осъществяват своята дейност и дали те попадат в определението за съответен пазар или вертикално свързани пазари. Това е приложимо, в случай че дружествата са свързани, т.е. осъществяват някои от отношенията по чл. 4, ал. 5 от Закона за малки и средни предприятия* чрез физическо лице или група от физически лица.
    При изследване на хоризонталните и вертикални пазари, трябва да бъдат разгледани търговските взаимоотношения между предприятията, сделките между тях, основни клиенти, доставчици и други фактори, които биха поставили групата предприятия в по-благоприятни пазарни условия спрямо конкурентите им на пазара.
  2. Определяне на кода на основна икономическа дейност: той се определя от Националния статистически институт (НСИ) въз основа на представените от кандидата финансови и счетоводни документи.
    В случай, че предприятието извършва повече от една икономическа дейност, е добре да се провери коя от тях е определена за основна от страна на НСИ.

Министерството ще продължи да информира гражданите за полезни съвети и добри практики при кандидатстване.


* Чл. 4, ал. 5 от Закона за малки и средни предприятия – Свързани предприятия са предприятията, между които съществува някое от следните отношения:

1. едното предприятие притежава повече от половината от броя на гласовете в общото събрание на другото предприятие;
2. едното предприятие има право да назначава или освобождава повече от половината от членовете на изпълнителния, управителния или надзорния орган на другото предприятие;
3. едното предприятие има право да упражнява решаващо влияние върху другото предприятие по силата на договор, сключен между тях, или на клауза в неговия устав, учредителен договор или друг учредителен акт;
4. предприятие, което е акционер, съдружник или член в друго предприятие, контролира самостоятелно повече от половината от броя на гласовете в общото събрание на това предприятие по силата на споразумение с други акционери, съдружници или членове.

Предходна статия

Край на приема на заявления по НП „Отново заедно“

Следваща статия

Процедура “Нетематични научноизследователски дейности от МСП и научноизследователски организации”

Сходни статии

30 проекта са постъпили по интервенцията за обучения и информационни събития за земеделски и горски стопани

9 Днес, 18.03.2025 г., от Министерството на земеделието и храните съобщиха, че са подадени 30 проектни предложения по интервенцията II.И.2. “Професионално обучение и придобиване на знания“. Търсената безвъзмездна помощ от тях възлиза на 13,2 млн. […]

42 проекта са подадени по Столичната програма “Социални иновации” за 2025 г.

6 42 са депозираните проекти, които се състезават за безвъзмездни средства до 25 000 лв. по Програма “Социални иновации”. За това съобщиха днес, 18.03.2025 г., от Столична община. Изданието на програмата за 2025 г. бе отворено на […]

Процедура “Сравнителни правни проучвания и периодични публикации” – 2025 г.

7 Процедурата “Сравнителни правни проучвания и периодични публикации” (EUAF-2025-TRAI-04) отвори за кандидатстване на 13.03.2025 г. Общата ѝ цел е да защити финансовите интереси на ЕС като се бори с измамите, корупцията и други незаконни дейности. […]

Вашият коментар

Филтър