По време на новия програмен период 2021-2027 г. (т.е. до 2029 г. вкл.) общините могат да очакват подкрепа за инвестиции в устойчива градска мобилност по линия на два инструмента – Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и Програмата за развитие на регионите 2021-2027 г. (ПРР). Това предаде днес /25.08.2022 г./ Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).
“Зелена мобилност” по НПВУ
Като част от НПВУ е планирана пилотна схема на конкурентен подбор “Зелена мобилност” в размер на 100 млн. лв. Бенефициенти по схемата могат да бъдат градски общини и оператори на обществен транспорт, действащи на съответната територия, в рамките на партньорства. Градските общини с възможност за участие са тези, с населени места над 15 000 жители*. Селските общини могат да вземат участие по проектите като асоциирани партньори.
Сред допустимите за финансиране дейности са:
- доставка на превозни средства за обществения транспорт с нулеви емисии;
- изграждане на зарядни станции и разработване на цифрови решения за подобряване на ефективността на обществения транспорт;
- изграждане на пешеходни надлези, изпълнение на осветеност на пешеходни пътеки, велосипедна инфраструктура, мерки за успокояване на движението на входовете на населените места и др.;
- разработване или актуализиране на генерални планове за организация на движението и т.н.
Реализирането на схемата е пряко обвързано с реформа, в резултат на която 20 общини трябва да имат одобрени Планове за устойчива градска мобилност като условие да получат подкрепа.
Програма за развитие на регионите 2021-2027 г. (ПРР)
По ПРР се предвиждат мерки, обхващащи всички видове инвестиции в инфраструктура и оборудване с цел инвестиции за устойчива градска мобилност. Ще се покриват разходи за разработване или актуализиране на Планове за устойчива градска мобилност като част от подготвителните дейности, необходими за кандидатстване по програмата.
Допустими за финансиране ще са дейности за:
- мерки за дигитализация на транспорта;
- подмяна на подвижния състав на обществения транспорт с екологично чист;
- зарядна инфраструктура за чисти превозни средства;
- велосипедна и пешеходна мрежа и транспортна инфраструктура;
- мерки за подобряване на достъпността и безопасността на транспорта, подобряване на връзките между видовете транспорт и др.
В обхвата на ПРР попадат териториите на 50-те градски общини – 10-те големи общини по Приоритет 1 “Интегрирано градско развитие” и останалите 40 общини чрез интегрирани териториални инвестиции по Приоритет 2 “Интегрирано териториално развитие на регионите”. Мерките за устойчива градска мобилност ще бъдат допустими на територията и на селски общини, които не граничат с градски такива.
Предстои ПРР да бъде изпратена за официално одобрение до Европейската комисия, след като беше приета от Министерски съвет през месец юли тази година.
* Враца, Ловеч, Лом, Монтана, Троян, Габрово, Горна Оряховица, Севлиево, Разград, Свищов, Силистра, град Добрич, Търговище, Шумен, Сливен, Ямбол, Нова Загора, Айтос, Карнобат, Казанлък, Свиленград, Харманли, Димитровград, Кърджали, Хасково, Асеновград, Велинград, Смолян, Пазарджик, Пещера, Панагюрище, Карлово, Ботевград, Гоце Делчев, Дупница, Кюстендил, Перник, Петрич, Самоков, Сандански.