На състоялото се в петък /26.08.2022 г./ обществено обсъждане на “Програмата за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация” (ПНИИДИТ), стана ясно че се очаква програмата да бъде изпратена за одобрение до Европейската комисия (ЕК) до края на годината и да стартира в началото на новата 2023 г.
ПНИИДИТ, която е продължение на досегашната Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж” (ОПНОИР), има общ бюджет над 2 млрд. лв. за програмния период 2021-2027 г.
В общественото обсъждане се включиха над 60 научни и бизнес организации и представители на висши училища. Заместник-министърът на иновациите и растежа, Надя Христова, заяви, че целта да програмата е да допринесе за ускореното икономическо развитие на България чрез инвестиции в развитието на научните изследвания и инфраструктура, иновациите и интелигентната индустрия, по-широкото навлизане на цифровите технологии и насърчаването на връзките между науката и бизнеса. Бенефициенти могат да бъдат висши училища, научноизследователски организации и бизнес, който използва резултатите от тяхната дейност. Основните области на подкрепа по ПНИИДИТ ще бъдат:
- Капацитет за научни изследвания и иновации;
- Дигитализация в публичния сектор и в полза на обществото;
- Трансфер на технологии и комерсиализация;
- Европейска интеграция и интернационализация;
- Повишаване на капацитета в областите на интелигентна специализация.
На обсъждането бе съобщено, че програмата съдържа три стратегически интервенции, по които ще разпределя общия бюджет – 1,7 млрд. лв. от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и 406 млн. лв. национално съфинансиране. Интервенциите ще стартират при формалното одобрение на програмата от ЕК и са следните:
- Изграждане на национална мрежа от 12 цифрови и иновационни хъбове – 70 млн. евро. Четири от хъбовете са съфинансирани от програма “Цифрова Европа”, а осем са отличени с “Печат за върхови постижения”. Хъбовете са обединения между бизнес, научни организации и университети, неправителствения сектор и технологични и бизнес медиатори, които ще предоставят специализирани услуги за малки и средни предприятия (МСП);
- Развитие на Центровете за върхови постижения и Центровете за компетентност – 142 млн. евро. Центровете са изградени по ОПНОИР и ще играят роля в иновационната екосистема чрез разработване и изпълнение на бизнес планове, включително и за регионално развитие;
- Ваучерна схема за МСП – 25 млн. евро. Схемата ще насърчава сътрудничеството и използването на потенциала в Центровете за върхови постижения, Центровете за компетентност, обектите от Националната пътна карта за научна инфраструктура и други научноизследователски организации и висши училища. Ваучерите ще осъществят връзката между секторите на науката и бизнеса, за да подпомогнат предприятията в тяхното развитие, проучването на нови възможности и др.
Повече за програмата можете да научите тук.