По време на конференция миналата седмица /07.09.2022 г./ на изданието Science|Business, комисарят на ЕС по въпросите на научните изследвания и иновациите, Мария Габриел, предупреди държавите-членки, че намаляването на бюджетите за научноизследователска и развойна дейност (НИРД) в настоящата ситуация би било сериозна грешка, тъй като научните изследвания помагат за изграждането на устойчивост по време на криза.
Изказването е на фона на опитите на Парламента и Комисията да убедят държавите-членки да увеличат публичните и частните инвестиции в НИРД до 3% от БВП, въпреки че малко държави са го направили до момента. Политиците очакват едно от последствията на войната в Украйна да бъде намаляването на частни инвестиции в научна дейност, която липса трябва да бъде запълнена от държавните бюджети. Такава тенденция се очаква да засегне по-сериозно източноевропейските държави и в частност съседите на Украйна и Русия. Това заяви латвийският евродепутат от “Обнови Европа” Иварс Иябс.
Страните, присъединили се към Съюза след 2004 г., имат по-ниски резултати в областта на научните изследвания и иновациите в сравнение с по-богатите страни от Северозападна Европа. Тази разлика е видима в резултатите при конкурсите на ЕС за финансиране на научни изследвания. Според данни на Европейската комисия, 94% от бюджета, отпуснат по програмата “Хоризонт 2020”, е отишъл за проекти в по-богатите държави.
Същевременно в Брюксел преговорите за бюджета на “Хоризонт Европа” са в задънена улица, тъй като държавите-членки отхвърлят предложенията на Парламента да добавят към настоящата програма за научни изследвания неизползваните средства от нейния предшественик – “Хоризонт 2020”.