С бюджет от 2,44 млрд. евро за 2021-2027, една от целите на програма „Творческа Европа“ е да опазва, развива и популяризира европейското културно и езиково наследство.
Също такат се цели повишаване на конкурентоспособността и икономическия потенциал на секторите културата и творчеството, и по-специално на аудио-визуалния сегмент.
„Творческа Европа“ е разделена на 3 направления:
1. Направление „Култура“:
* ще се насърчава обменът между културните организации и творците в Европа и извън нея, и по-конретно чрез:
– подпомагане на художественото творчество и иновации;
– подкрепа за популяризирането и разпространението на европейско съдържание в Европа и извън нея;
– стимулиране на творците да намират възможности за творческа дейност и изява отвъд границите на своите страни;
– подпомаганена цифровия и екологичния преход на европейските културни и творчески сектори.
По това направление ще се подкрепят широк кръг културни и творчески сектори, сред които:
– архитектура;
– културно наследство;
– дизайн;
– литература и издателска дейност;
– музика;
– сценични изкуства.
2. Направлението „Медия“:
– акцентира върху трансграничното сътрудничество като насърчава кооперацията между производителите и разработчиците на съдържание и като стимулира иновациите по отношение на съдържанието, бизнес моделите и технологиите;
– подпомага европейските филмови и аудио-визуални индустрии да разработват, разпространяват и популяризират европейски произведения.
– насърчава сътрудничеството по цялата верига за създаване на стойност на аудиовизуалната индустрия и на равнището на ЕС с цел разрастване на предприятията и европейското съдържание в световен мащаб;
– насърчават се талантите (независимо откъде идват) и се взаимодейства с аудитории от всички възрасти, особено с по-младите поколения.
“Медия” се състои от 4 отделни клъстера:
— 2.1. Клъстер „Съдържание“ – създаване на съдържание в аудио-визуалната индустрия:
– насърчаване на трансграничното разпространение на европейски аудио-визуални произведения;
– адаптиране на съдържанието към нови аудитории и платформи;
– прилагане на по-стабилни бизнес модели, които спомагат за справяне с производствените разходи и засилената конкуренция.
— 2.2. Клъстер „Предприятия“ се насърчават бизнес иновациите, възможностите за разрастване и подкретата за талантите в аудио-визуална индустрия.
Цели:
– да се развиват таланти в аудио-визуалния сектор с дейности, които са насочени в голяма степен към наставничеството и уменията в областта на цифровите технологии и екологизирането;
– се насърчава обменът между предприятия от всички части на веригата за създаване на стойност, насочен към постигане на глобален обхват;
– се насърчава транснационалното разпространение на съдържание през границите и платформите.
Допустими за финансиране са организации за обучение, дистрибутори и търговски агенти, технологични дружества, услуги за видео по заявка, агрегатори на съдържание, изложители, филмови пазари и др. могат да кандидатстват за възможности за финансиране в рамките на това направление.
— 2.3. Клъстер „Аудитория“ цели да свърже европейските аудио-визуални произведения с тяхната публика и да подпомогне привличането на публика в цяла Европа и извън нея. Тези цели на стратегията ще бъдат постигнати чрез:
– стимулиране на растежа и обновяването на аудиторията чрез увеличаване на аудиторията на всички платформи;
– привличане на по-младата публика чрез различни инструменти за образование и популяризиране;
– осигуряване на достъп до съдържание чрез подкрепа за субтитрирането.
* Ще бъдат подкрепени новаторски начини за общуване с аудиторията, за да се гарантира възможно най-широка публика за европейските аудио-визуални произведения.
Допустими за финансиране са операторите на киносалони, фестивалите, мрежите и операторите в сферата на видеото по заявка, дистрибуторите на кино, агентите по продажбите, институциите в областта на културното наследство и др. могат да кандидатстват за възможности за финансиране в рамките на този клъстер.
— 2.4. Целта на клъстер „Политическа подкрепа“ е да насърчи цялостна европейска аудио-визуална политика чрез:
– регулаторен диалог;
– обмен на анализи и данни;
– ориентирана към бъдещето информация за тенденциите;
– консултации със заинтересованите страни;
– дейности за популяризиране и информиране.
В рамките на този клъстер се обръща специално внимание на:
– пълноценното използване на възможностите на цифровата трансформация по време на изпълнението на проектите;
– насърчаването на екологизирането на промишлеността, както и на приобщаването, равенството, многообразието и участието
3. Междусекторното направление:
– има за цел да се засили сътрудничеството между различни културни и творчески сектори, за да им се помогне да се справят с общите предизвикателства, пред които са изправени, и да намерят иновативни нови решения. Това се постига например чрез сътрудничество по отношение на политиките, чрез услугите, предоставяни от информационните бюра по програма „Творческа Европа“, и чрез действието „Лаборатория за творчески иновации“.
* Действие „Лаборатория за творчески иновации“ има следните цели:
– стимулиране на участници от различни културни и творчески сектори да разработват и изпробват иновативни цифрови решения с дългосрочно положително въздействие;
– улесняване на създаването на иновативни, близки до пазара инструменти, модели и методи за аудио-визуалния сектор и за други творчески или културни сектори.
* Информационните бюра по програма „Творческа Европа“ имат следните цели:
– предоставяне на информация за програма „Творческа Европа“ и популяризирането й в съответните държави;
– подпомагане на културните и творческите сектори по отношение на програмата и предоставяне на основна информация относно други възможности за подкрепа;
– стимулиране на трансграничното сътрудничество в културните и творческите сектори;
– предоставяне на помощ по отношение на културните и творческите сектори в участващите държави;
– подпомагане на Комисията при осигуряването на подходяща комуникация и разпространение на информация относно резултатите и въздействието на програмата;
– осигуряване на комуникацията и разпространението на информацията за предоставеното финансиране и резултатите в участващата държава.
* За първи път „Творческа Европа“ предлага финансиране за сектора на новинарските медии с цел насърчаване на медийната грамотност, плурализма и свободата на медиите, както и дейности за подпомагане на адаптирането на сектора към структурните и технологичните промени, пред които е изправен.
* Подкрепата е насочена към всички новинарски медии в Европа, включително малките медии.
По-подробна информация е налична на официалната страница на програмата.
По-подробна информация относно процеса на кандидатстване ще бъде на разположение своевременно на уебсайта на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура.