На 14.09.2022 г. Европейската комисия (ЕК) публикува доклад относно иновационното представяне на държавите-членки – т.нар. Европейско табло за иновации 2022 (European innovation scoreboard 2022). Докладът отчита растеж в почти всички държави от 2015 г. насам или средно около 10% за Съюза.
Според данните най-високо място в класирането заема Швеция, а най-ниско – Румъния. Българското представяне е на 26-о място в Съюза. Най-отчетливо иновационно развитие бележат Кипър, Естония и Гърция, а в две страни, които са нововъзникващи иноватори – Хърватия и Полша – иновационните резултати нарастват по-бързо от средното за ЕС.
България попада в категорията “нововъзникващи иноватори” (още и “скромни иноватори”), с представяне под средното за категорията. Макар и да отчитаме растеж в последната година, темпото му е значително под средното за ЕС, което засилва различията в иновационно отношение. Тазгодишният растеж на страната (3%) се дължи на подобрените резултати на малките и средни предприятия с иновации в бизнес процесите си и сътрудничество с други иновативни предприятия.
В класацията ясно се забелязва, че всички страни със статут на “иновационен лидер” или “силен иноватор” се намират в Северна и Западна Европа. “Умерените” и “нововъзникващите иноватори” са страни от Южна и Източна Европа, които са се присъединили към ЕС след 2004 г., отбелязват от изданието Science|Business.
За да затвърди глобалната си иноваторска позиция, ЕС трябва да преодолее тези различия и да създаде общоевропейска иновационна екосистема, заяви еврокомисарят по научните изследвания и иновациите Мария Габриел. Въпреки че тази година ЕС изпреварва Япония, все още изоставаме от нивото на иновации в Австралия, Канада, САЩ и Южна Корея.
Докладът е наличен на английски език тук – European Innovation Scoreboard 2022.