Днес, 28.09.2022 г., Южният централен регион одобри своята Интегрирана териториална стратегия за периода 2021-2027 г. (ИТС). Това стана ясно по време на заседание на Регионалния съвет за развитие на Южния централен регион за планиране от ниво 2. Припомняме, че миналата седмица Североизточният и Северозападният, а вчера и Югоизточният региони приеха своите стратегии.
ИТС определя общата политическа, пространствена, икономическа и тематична рамка за развитието на областите Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Смолян и Хасково до 2027 г. Стратегията ще е в основата на реализацията на интегрирания териториален подход за развитие, който ще се подкрепя от Програмите с европейско финансиране за периода 2021-2027 г.
ИТС ще се изпълнява чрез три приоритета – засилване на конкурентните позиции на южен централен регион чрез инвестиции във факторите на растежа, подобряване на социалната и екологичната среда и по-балансирано териториално развитие и намаляване на неравенствата в региона.
По първия приоритет – Засилване на конкурентните позиции на южен централен регион чрез инвестиции във факторите на растежа – се планира подкрепа на регионалната икономика за развитие на иновативност и технологично обновление, стимулиране и подкрепа за изграждане на партньорства между представители на бизнеса, научноизследователския сектор, държавната администрация и структурите на гражданското общество. Сред конкретните проекти в тази насока са развитието на съществуващите научни организации в региона и дигитализацията в системата на образованието, в икономическата и в административната сфери.
По втория приоритет за Подобряване на социалната и екологичната среда акцентът е върху намаляването на негативното въздействие върху природата и по-ефективното използване на ресурсите. Усилията ще бъдат насочени към инвестиции в дейности и инфраструктура за опазване на околната среда.
Третият приоритет – По-балансирано териториално развитие и намаляване на неравенствата в региона – предвижда мерки за подобряване на свързаността в региона и качеството на средата в населените места, укрепване на градовете-центрове и ориентиране към полицентрично пространствено развитие. За целта ще бъдат реализирани проекти за обновяване и разширяване на транспортно-комуникационната инфраструктура и изграждане на съвременна цифрова инфраструктура, осигуряваща достъп на всички населени места до интернет и получаване на базови електронни услуги.
Предстои ИТС да бъде разгледана и от Министерския съвет.