Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Адаптиране към изменението на климата”

Процедурата “Адаптиране към изменението на климата” (LIFE-2022-SAP-CLIMA-CCA) бе отворена на 17.05.2022 г. Целта на процедурата е да подпомогне адаптирането към климатичните промени чрез интелигентни, по-систематични и бързи методи, които осигуряват непрекъснат напредък. Проектите трябва да правят принос в една от следните девет области на интервенция:

  1. Разработване на политики, стратегии и планове за адаптиране;
  2. Съвременни инструменти и решения за адаптиране;
  3. Природосъобразни решения при управлението на земята, горите, бреговете и морските райони;
  4. Адаптиране на градовете и регионите към изменението на климата;
  5. Устойчивост на инфраструктурата и сградите към климатичните промени;
  6. Решения за адаптиране за земеделски производители, управители на гори, управители на “Натура 2000” и други земи;
  7. Управление на водите;
  8. Готовност за екстремни метеорологични явления;
  9. Финансови инструменти, иновативни решения и публично-частни партньорства в областта на застраховането и данните за щетите.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на грантове по Европейската програма за околна среда и климат “LIFE” 2021-2024 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 29 млн. евро.

Размерът на общия бюджет за един проект може да варира между 1 и 5 млн. евро. Финансиране ще получат 14 проекта. Грантовете не трябва да носят печалба на бенефициентите.

Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е до 60%.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат индивидуално участващи юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или държава, асоциирана с програма “LIFE”.

Допустими дейности и разходи

Дейностите трябва да допринасят към гореспоменатите области на интервенция чрез:

  • Разработване, демонстриране и популяризиране на иновативни техники, методи и подходи;
  • Принос за обогатяването на базата от знания и за прилагането на най-добрите практики;
  • Разработване, изпълнение, мониторинг и прилагане на законодателството и политиките на ЕС.

По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, разходи за оборудване, разходи за закупуване на земя, разходи за външни услуги, неподлежащ на приспадане ДДС, срещи и разходи за информация и комуникация.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за значимост, качество, въздействие и ресурси. Резултатите от оценяването се очакват през месец февруари 2023 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 04.10.2022 г., 18 часа (17 часа Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).

Проектите трябва да са с продължителност между 2 и 5 години, като максималната продължителност е 10 години.

Предходна статия

Покана по Национална програма „Заедно за всяко дете“ – 2022 г.

Следваща статия

Процедура “Смекчаване на изменението на климата”

Сходни статии

Начало на приема за неселскостопански дейности в селските райони – занаяти

1 Вчера, 22.01.2025 г., Министерството на земеделието и храните отвори за кандидатстване приема по интервенцията II.Г.3. “Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони – занаяти” с бюджет от 3 млн. евро (5,8 млн. лв.). Процедурата е […]

Процедура “COFUND” по “Мария Склодовска-Кюри” – 2025 г.

3 Процедурата “COFUND” (HORIZON-MSCA-2025-COFUND-01-01) е част от дейностите “Мария Склодовска-Кюри” (MSCA) за 2025 г. в рамките на програмата на ЕС за наука “Хоризонт Европа”. Тя ще финансира нови или съществуващи докторантски и постдокторантски програми, които […]

С близо 102 млн. евро ще се подкрепят докторантски и постдокторантски програми по MSCA COFUND за 2025 г.

6 Днес, 23.01.2025 г., за кандидатстване отваря процедурата MSCA COFUND (HORIZON-MSCA-2025-COFUND-01-01), по която се съфинансират нови или съществуващи докторантски програми и схеми за постдокторантски стипендии. Поканата за 2025 г. се реализира в рамките на дейностите […]

Вашият коментар

Филтър