Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Подкрепа за разселените лица от Украйна и за украинския културен и творчески сектор”

Процедурата “Подкрепа за разселените лица от Украйна и за украинския културен и творчески сектор” (CREA-CULT-2023-COOP-UA) бе отворена на 13.09.2022 г. Целта на процедурата е да помогне на украински артисти, културни и творчески организации да се справят със следните предизвикателства:

В краткосрочен план:

  • 1.а: създаване и представяне на творбите им в Украйна и в държавите, асоциирани по програмата “Творческа Европа”;
  • 1.b: подпомагане на разселените в Украйна или в асоциираните държави лица да имат достъп до култура и улеснена интеграция с акцент върху психичното здраве.

В средносрочен план:

  • 2.а: подготовка за следвоенното възстановяване на културния и творчески сектор в Украйна чрез оценки на потребностите, изграждане на капацитет и инвестиционно планиране;
  • 2.b: подготовка и обучение на украински специалисти в областта на културното наследство за защита на украинското културно наследство от рискове.

Необходимо е постигането на тези цели да се основава на новия статут на Украйна като кандидат-член на ЕС.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ по Европейската програма “Творческа Европа” 2021-2027 г. Бюджетът на поканата възлиза на 5 млн. евро.

Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е до 90% от общата стойност на допустимите разходи. По процедурата ще се спонсорират три проекта – два с по 2 млн. евро за цели 1.а и 1.b и един с 1 млн. евро за цел 2 (2.а и 2.b).

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат публични или частни юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или държава, асоциирана по програма “Творческа Европа”.

По процедурата се кандидатства в консорциум, съставен от поне двама участници (не свързани), поне един от които е регистриран в Украйна и поне един от които – в друга държава по “Творческа Европа”.

Допустими дейности и разходи

Ще се финансират дейности, допринасящи за една от целите на поканата по следния начин:

  • 1.а ИЛИ 1.b: преразпределяне на средствата за финансиране на подпроекти, изпълнявани от културни и творчески дейци. Безвъзмездни средства могат да се предоставят чрез финансово дарение на физически или юридически лица, начален капитал за стартиращи предприятия или други форми.;

или

  • 2 (2а. + 2.b): подготовка и организация на действия за възстановяване на всички културни и творчески сектори в Украйна с фокус върху опазването на културното наследство, изложено на риск.

По проектите допустими разходи са възнаграждения, пътни разходи, разходи за оборудване, подкрепа за трети страни, неподлежащ на приспадане ДДС.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси) и по критерии за уместност, качество на съдържанието и дейностите, управление на проекта и разпространение. Резултати от оценяването се очакват през февруари 2023 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 29.11.2022 г., 18 ч. (17 ч. централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).

Максималната продължителност на проекта е 36 месеца.

Предходна статия

Конференция за зърнени и маслодайни култури

Следваща статия

Европейско финансиране за българския бизнес – информационен ден

Сходни статии

До 2 000 евро за МСП за посещение на изложението WEFTEC New Orleans 2024

20 Първата покана за интернационализация на “CircInWater” отвори днес, 22.05.2024 г. Тя ще предостави финансова подкрепа на малки и средни предприятия (МСП), които предлагат интелигентни решения, свързани с водата на предприятия в хранително-вкусовата промишленост, енергоемката […]

Програма “Развитие на регионите” 2021-2027 г. бе изпратена до ЕК

1 Днес, 16.11.2022 г., финалният вариант на Програма “Развитие на регионите” 2021-2027 г. (ПРР) бе изпратена за одобрение до Европейската комисия (ЕК). Това стана възможно след като днес шестте Интегрирани териториални стратегии за развитие на […]

Процедура “ЕСИ Scale Up 100”

3 Процедурата “Европейски съвет по иновации (ЕСИ) Scale Up 100” (HORIZON-EIC-2022-SCALEUP-01-01) цели да осигури подкрепа за разширяване на мащаба на европейските компании с висок потенциал за растеж, за да се превърнат в световни технологични лидери […]

Вашият коментар

Филтър