Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Подкрепа за разселените лица от Украйна и за украинския културен и творчески сектор”

Процедурата “Подкрепа за разселените лица от Украйна и за украинския културен и творчески сектор” (CREA-CULT-2023-COOP-UA) бе отворена на 13.09.2022 г. Целта на процедурата е да помогне на украински артисти, културни и творчески организации да се справят със следните предизвикателства:

В краткосрочен план:

  • 1.а: създаване и представяне на творбите им в Украйна и в държавите, асоциирани по програмата “Творческа Европа”;
  • 1.b: подпомагане на разселените в Украйна или в асоциираните държави лица да имат достъп до култура и улеснена интеграция с акцент върху психичното здраве.

В средносрочен план:

  • 2.а: подготовка за следвоенното възстановяване на културния и творчески сектор в Украйна чрез оценки на потребностите, изграждане на капацитет и инвестиционно планиране;
  • 2.b: подготовка и обучение на украински специалисти в областта на културното наследство за защита на украинското културно наследство от рискове.

Необходимо е постигането на тези цели да се основава на новия статут на Украйна като кандидат-член на ЕС.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ по Европейската програма “Творческа Европа” 2021-2027 г. Бюджетът на поканата възлиза на 5 млн. евро.

Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е до 90% от общата стойност на допустимите разходи. По процедурата ще се спонсорират три проекта – два с по 2 млн. евро за цели 1.а и 1.b и един с 1 млн. евро за цел 2 (2.а и 2.b).

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат публични или частни юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или държава, асоциирана по програма “Творческа Европа”.

По процедурата се кандидатства в консорциум, съставен от поне двама участници (не свързани), поне един от които е регистриран в Украйна и поне един от които – в друга държава по “Творческа Европа”.

Допустими дейности и разходи

Ще се финансират дейности, допринасящи за една от целите на поканата по следния начин:

  • 1.а ИЛИ 1.b: преразпределяне на средствата за финансиране на подпроекти, изпълнявани от културни и творчески дейци. Безвъзмездни средства могат да се предоставят чрез финансово дарение на физически или юридически лица, начален капитал за стартиращи предприятия или други форми.;

или

  • 2 (2а. + 2.b): подготовка и организация на действия за възстановяване на всички културни и творчески сектори в Украйна с фокус върху опазването на културното наследство, изложено на риск.

По проектите допустими разходи са възнаграждения, пътни разходи, разходи за оборудване, подкрепа за трети страни, неподлежащ на приспадане ДДС.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси) и по критерии за уместност, качество на съдържанието и дейностите, управление на проекта и разпространение. Резултати от оценяването се очакват през февруари 2023 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 29.11.2022 г., 18 ч. (17 ч. централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).

Максималната продължителност на проекта е 36 месеца.

Предходна статия

Конференция за зърнени и маслодайни култури

Следваща статия

Европейско финансиране за българския бизнес – информационен ден

Сходни статии

30 проекта са постъпили по интервенцията за обучения и информационни събития за земеделски и горски стопани

9 Днес, 18.03.2025 г., от Министерството на земеделието и храните съобщиха, че са подадени 30 проектни предложения по интервенцията II.И.2. “Професионално обучение и придобиване на знания“. Търсената безвъзмездна помощ от тях възлиза на 13,2 млн. […]

42 проекта са подадени по Столичната програма “Социални иновации” за 2025 г.

6 42 са депозираните проекти, които се състезават за безвъзмездни средства до 25 000 лв. по Програма “Социални иновации”. За това съобщиха днес, 18.03.2025 г., от Столична община. Изданието на програмата за 2025 г. бе отворено на […]

Процедура “Сравнителни правни проучвания и периодични публикации” – 2025 г.

7 Процедурата “Сравнителни правни проучвания и периодични публикации” (EUAF-2025-TRAI-04) отвори за кандидатстване на 13.03.2025 г. Общата ѝ цел е да защити финансовите интереси на ЕС като се бори с измамите, корупцията и други незаконни дейности. […]

Вашият коментар

Филтър