Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Укрепване на общинския капацитет”

Процедурата “Укрепване на общинския капацитет” (BG05SFPR002-2.002) цели да подкрепи реформирането на системата на социалните услуги и да улесни прехода към нови механизми на местно ниво чрез развитие и укрепване на общинския капацитет.

Очаква се 1 325 служители в общински администрации да повишат компетенциите си в резултат на дейностите по проектите.

Финансиране

По процедурата се предоставя безвъзмездна финансова помощ по Програма “Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 г. (ПРЧР). Общият бюджет възлиза на 25 млн. лв.

От общите средства, над 23 млн. лв. за предназначени за по-слабо развитите региони (всички освен Югозападния регион), а останалите 1,9 млн. лв. – за региона в преход (Югозападния регион).

Максималният размер на помощта варира за всяка община. Точните суми могат да бъдат отрити в таблицата Максимален_размер_БФП.

По процедурата не се изисква съфинансиране.

Бенефициенти

Бенефициенти по поканата могат да бъдат общини от цялата страна. Проектите могат да се извършват в партньорства между няколко общини, но не се допускат партньорства между общини от регион в преход с такива от слабо развити региони.

Допустими дейности и разходи

По проектите се допускат дейности като:

  • създаване на фронт-офиси;
  • наемане, обучение и надзор на персонала в общините, който има отговорности по Закона за личната помощ, Закона за хората с увреждания и Закона за социалните услуги;
  • планиране и анализ на предоставянето на социални и интегрирани услуги, вкл. разработване на програми за развитие на качеството на социалните услуги;
  • създаване на електронни платформи за единен достъп до заявяване на социални услуги и т.н.

За финансиране се допускат разходи за възнаграждения на персонал, командировки, разходи за закупуване на материали и консумативи, разходи за дълготрайни материални активи, разходи за строително-монтажни работи, разходи за наем, за организиране на събития и др.

Управление

Подкрепата по процедурата се администрира от Главна дирекция “Европейски фондове, международни програми и проекти” към Министерството на труда и социалната политика.

Срокове

Продължителността на проектите трябва да бъде максимум 24 месеца, но не по-късно от 31.12.2025 г.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 16.01.2023 г., 17:00 ч. Кандидатстването е по електронен път, чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020).

Предходна статия

Отвори процедура за укрепване на общинския капацитет за 25 млн. лв.

Следваща статия

ЕКР публикува годишния си доклад за състоянието на регионите и градовете в Европейския съюз

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

5 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

6 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Вашият коментар

Филтър