Всичко за европейските проекти на едно място

Предстои консултативна среща за оптимизиране на дейността на Фонда на фондовете

Днес, 13.10.2022 г., от Министерството на иновациите и растежа съобщиха, че министър Пулев свиква консултативна среща за “Фонд мениджър на финансови инструменти в България” ЕАД (Фонд на фондовете – ФнФ) на 20.10.2022 г. Срещата е в резултат на решението на Министерски съвет (МС) от 05.10.2022 г. за въвеждане на Надзорен съвет от трима души с цел по-добър контрол и прозрачност във ФнФ. Изпратени са покани до водещите за сегмента неправителствени организации и сдружения, допълват от министерството.

Срещата цели да повиши публичността и прозрачността в секторите на отговорност на министерството, към които се числи и фондът. По-конкретно срещата ще засяга оптимизирането на политиките и процесите в него, по-доброто взаимодействие с екосистемата, повече сигурност за банковите партньори и защита на предприемачите.

Също така ще се дискутират новите финансови инструменти за 660 млн. лв. по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Припомняме, че от общо петте инструмента, които ще бъдат отворени в началото на 2023 г., три са дялови (т.е. за предоставяне на капитал на дружества) и два са дългови (т.е. под формата на гаранции), и ще се изпълняват от Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ).

Съгласно решението на МС по-рано този месец, системата на управление на ФнФ се променя от едностепенна (Съвет на директорите) в двустепенна (Управителен и Надзорен съвет с по трима членове). Целта е да се създаде допълнително ниво на контрол и да се даде допълнителна защита на банковите партньори и предприемачите, разясняват от Министерството на иновациите.

ФнФ оперира с ресурс около 1,2 млрд. лв. като изпълнява дялови и дългови финансови инструменти, възлагани от управляващите органи на програмите, съфинансирани от ЕС.

Предходна статия

Годишен доклад за дейността на генералния секретар на ЕСП през финасовата 2020 г.

Следваща статия

Над 15 млн. евро финансиране от Европа за 7 нови покани по линия на ЕФМДРА

Сходни статии

До 67 500 евро за разработване на технически решения в роботиката за процесите на производството

7 Втората покана по проекта “COROB” отваря за кандидатстване на 20.01.2025 г. По поканата ще бъдат разработени технически решения, покриващи до 2 предизвикателства, дефинирани по проекта “COROB”, които да бъдат допълнително интегрирани и валидирани в […]

До 6 млн. евро за проекти, насърчаващи развитието на трансграничния регион Румъния – България

19 Тази седмица /15.01.2025 г./ стартира приемът на проектни концепции (концептуални бележки), които допринасят за Интегрираната териториална стратегия (ИТС) за развитие на трансграничния регион Румъния – България. Поканата се реализира по програмата “ИНТЕРРЕГ VI-A Румъния […]

ЕИТ дава начало на нова общност за водите и морския сектор – EIT Water

19 Вчера, 16.01.2025 г., Европейският институт за иновации и технологии (ЕИТ/EIT) публикува поканата, свързана с основаването на нова десета Общност за знания и иновации (KIC) в областта на водите, морските сектори и екосистеми – EIT […]

Вашият коментар

Филтър