Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Прилагане на принципа “Енергийната ефективност на първо място””

Процедурата “Прилагане на принципа “Енергийната ефективност на първо място”” (LIFE-2022-CET-EE1st) бе отворена на 17.05.2022 г. Тя цели да допринесе за принципа на Европейската комисия  “Енергийната ефективност на първо място” (EE1st)* чрез наблюдение на прилагането му в политиките на Съюза, планиране и инвестиционни решения, оценка на въздействието и др.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на грантове по Европейската програма за околна среда и климат “LIFE” 2021-2024 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 3,5 млн. евро.

Размерът на общия бюджет за един проект може да достигне 1,5 млн. евро, което значи, че финансиране ще получат поне 2 проекта. Грантовете не трябва да носят печалба на бенефициентите.

Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е до 95%.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или държава, асоциирана с програма “LIFE”.

Те трябва да кандидатстват в консорциум, съставен от поне 3 участници (не свързани) от поне 3 различни държави.

Допустими дейности и разходи

Дейностите трябва да допринасят към целта на поканата чрез едно от следните:

  • Разработване на методологии за прилагане на системен подход, който отчита ползите от решенията за енергийна ефективност;
  • Подкрепа за разработване на рамки и методологии за по-нататъшно прилагане на принципа на всички нива;
  • Подкрепа за наблюдение и докладване по прилагането на ЕЕ1st на национално, регионално и местно равнище, както и оценка на въздействието;
  • Подпомагане на трансфера на добри практики чрез пилотни проекти.

По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, разходи за оборудване, и за неподлежащ на приспадане ДДС.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за значимост, качество, въздействие и ресурси. Резултатите от оценяването се очакват през месец април 2023 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 16.11.2022 г., 18 часа (17 часа Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).

Одобрените проекти трябва да демонстрират устойчивост в период от 5 години след края си.


* Препоръка (ЕС) 2021/1749 на Комисията от 28 септември 2021 г. относно “Енергийна ефективност на първо място: от принципи към практика” – насоки и примери за прилагането й при вземането на решения в енергийния сектор и извън него.

Предходна статия

Покана за проектни предложения за подготовка на готовността и реакциите при замърсяване в Черно море по линия на ЕФМДРА

Следваща статия

Покана “Регенеративно океанско земеделие в региона на Балтийско море” по линия на ЕФМДРА

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

5 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

5 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Вашият коментар

Филтър