Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “Ускоряване на внедряването и достъпността на термопомпите чрез действия за колективно закупуване и обществени поръчки”

Процедурата “Ускоряване на внедряването и достъпността на термопомпите чрез действия за колективно закупуване и обществени поръчки” (LIFE-2022-CET-HEATPUMPS) бе отворена на 17.05.2022 г. Тя цели да подкрепи процесите на закупуване и възлагане на обществени поръчки по отношение на термопомпите. Тези действия се очаква да понижат цените на инсталациите като създадат широкомащабно търсене.

Фокусът следва да бъде върху отопление на помещения (и вода) в домакинствата. Също така се насърчават синергии между термопомпите и инсталациите за собствено потребление (фотоволтаични) или хибридните системи за отопление и охлаждане от възобновяеми източници.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на грантове по Европейската програма за околна среда и климат “LIFE” 2021-2024 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 6 млн. евро.

Размерът на общия бюджет за един проект може да достигне 2 млн. евро, което значи, че финансиране ще получат поне 3 проекта. Грантовете не трябва да носят печалба на бенефициентите.

Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е до 95%.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или държава, асоциирана с програма “LIFE”.

Те трябва да кандидатстват в консорциум, съставен от поне 3 участници (не свързани) от поне 3 различни държави.

Допустими дейности и разходи

Дейностите трябва да допринасят към целта на поканата чрез:

  • Координиране на поканите за закупуване и инсталиране на термопомпи и водене на преговори със съответните икономически оператори;
  • Опростяване на търсенето и предлагането, осигуряване на пригодност на сградите и готовност за инсталиране на термопомпи, оценка на нуждите;
  • Подкрепа в подготовката и изпълнението на проекти;
  • Участие в информационни и комуникационни дейности и др.

Необходимо е дейностите да включват пряко или косвено участие на всички заинтересовани страни като публични власти, организации на потребителите, частни компании, жилищни асоциации и др.

По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, разходи за оборудване, и за неподлежащ на приспадане ДДС.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) към Европейската комисия.

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за значимост, качество, въздействие и ресурси. Резултатите от оценяването се очакват през месец април 2023 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 16.11.2022 г., 18 часа (17 часа Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).

Одобрените проекти трябва да демонстрират устойчивост в период от 5 години след края си.

Предходна статия

Нови 8,4 млн. лв. за хотелиерите, настанили украински бежанци

Следваща статия

Отвори мярката за ИКТ решения и киберсигурност за бизнеса за 30,6 млн. лв.

Сходни статии

373 проекта са подадени по поканите за 2024 г. на Европейския иновационен фонд

7 Днес, 25.04.2025 г., от Европейската изпълнителна агенция за климат, инфраструктура и околна среда (CINEA) съобщиха, че по шестте покани за 2024 г. на Иновационния фонд на ЕС са постъпили общо 373 проектни предложения за […]

Близо 87 млн. лв. стават достъпни за дуална система в професионалното образование и обучение

16 Днес, 25.04.2025 г., за кандидатстване отвори процедурата “Развитие на дуалната система на обучение в ПОО (чрез подбор)” (BG05SFPR001-3.008), част от Програма “Образование” 2021-2027 г. Бюджетът на процедурата е в размер на 86,7 млн. лв., […]

ЕК се консултира относно бъдещето на изследователските и технологични инфраструктури

5 Европейската комисия (ЕК) провежда консултация с научноизследователската и иновационна общност във връзка с предстоящата Европейска стратегия за изследователски и технологични инфраструктури. Обществената консултация бе обявена днес, 25.04.2025 г., от европейския комисар за старт-ъпи, научни […]

Вашият коментар

Филтър