Процедурата “Интегриране на инвестициите в устойчива енергия във финансовия сектор” (LIFE-2022-CET-MAINSTREAM) бе отворена на 17.05.2022 г. Тя цели да направи инвестициите в енергийна ефективност и в маломащабни източници на възобновяема енергия по-привлекателни за частните инвеститори. Поканата очертава и нуждата от това инвестициите да се съгласуват с регулаторните изисквания и политики за устойчиво финансиране, както по отношение на предлагането, така и по отношение на търсенето на финансиране.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на грантове по Европейската програма за околна среда и климат “LIFE” 2021-2024 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 3,5 млн. евро.
Размерът на общия бюджет за един проект може да достигне 1,5 млн. евро, което значи, че финансиране ще получат поне 2 проекта. Грантовете не трябва да носят печалба на бенефициентите.
Максималният допустим интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е до 95%.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат юридически лица, които са регистрирани в държава-членка на ЕС или държава, асоциирана с програма “LIFE”.
Те трябва да кандидатстват в консорциум, съставен от поне 3 участници (не свързани) от поне 3 различни държави.
Допустими дейности и разходи
Дейностите трябва да допринасят към целите на поканата чрез едно или повече от следните:
- Подобряване на оценката на риска и устойчивостта в методите и инструментите на частните инвеститори чрез интегриране на спецификата на устойчивата енергия, включително ползите от енергийната ефективност;
- Схеми за етикетиране и сертифициране по отношение на законодателството на ЕС за устойчиво финансиране;
- Подобряване на наличността и оперативната съвместимост на данните за финансовите институции;
- Разработване, развитие и разпространение на финансови продукти;
- Целенасочена подкрепа за дейностите на регулаторните органи, свързани с финансирането на устойчивата енергия и др.
Дейностите трябва да ангажират съответните заинтересовани страни в частното финансиране, включително институционални инвеститори, банкови клонове на дребно, брокери, мениджъри на фондове и т.н.
По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, разходи за оборудване, и за неподлежащ на приспадане ДДС.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за значимост, качество, въздействие и ресурси. Резултатите от оценяването се очакват през месец април 2023 г.
Срок
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 16.11.2022 г., 18 часа (17 часа Централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).
Одобрените проекти трябва да демонстрират устойчивост в период от 5 години след края си.