Процедурата “Агент за продажби на европейски филми” (CREA-MEDIA-2023-FILMSALES) отвори на 03.05.2023 г. Целта ѝ е да подкрепи разпространението и популяризирането, в т.ч. и онлайн, на европейски аудиовизуални произведения. Разпространението може да бъде в рамките на ЕС, както и в международен план.
Проектите следва да се вписват в новата цифрова среда, включително чрез иновативни бизнес модели.
Ще се подпомагат международните продажби и разпространението на не-национални европейски произведения, насочени както към малки, така и към големи продукции.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ по Европейската програма “Творческа Европа” 2021-2027 г. Бюджетът на поканата възлиза на 5,5 млн. евро. Грантовете не трябва да носят печалба на бенефициентите.
Размерът на помощта за един проект е до 750 000 евро. Очаква се да бъдат спонсорирани поне 7 проекта.
Допустимият интензитет на помощта (т.е. размерът на отпусканата помощ, изразен като процент от допустимите разходи) е 70%.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат европейски търговски агенти, т.е. дружества, назначени от продуцентите на филмите. Агентите следва да са специализирани в търговската експлоатация на даден филм чрез пускане на пазара и лицензиране на филма на дистрибутори или други купувачи за чужбина.
Те следва да са регистрирани в държава-членка на ЕС, в държава от Европейското икономическо пространство или в държава, асоциирана по програма “Творческа Европа”.
Допустими дейности и разходи
Дейностите, които ще получат финансиране включват:
- Генериране на потенциален фонд, който ще се разпределя в зависимост от представянето на компанията на европейския пазар;
- Изпълнение – генерираният по този начин фонд от всяко дружество трябва да бъде реинвестиран в:
-
- минимални гаранции или аванси, платени за международните права за продажба на допустими ненационални европейски филми;
- промоция, маркетинг и реклама на пазара на допустими не-национални европейски филми.
По проектите са допустими разходи за оборудване, невъзстановим ДДС и непреки разходи до 7% от преките такива.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Изпълнителната агенция за образование и култура (EACEA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерий за уместност, като се вземат предвид резултатите на кандидата в европейския пазар. Резултатите от оценяването се очакват през ноември 2023 г.
Срок
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 20.06.2023 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).
Проектите трябва да са с продължителност 24 месеца.