Процедурата “Съпътстващи мерки за стомана” (RFCS-2023-02-AM) бе отворена на 15.06.2023 г. Чрез процедурата следва да се отговори на някое от следните предизвикателства:
- Нови, устойчиви и нисковъглеродни процеси за производство на стомана и довършителни работи;
- Усъвършенствани марки стомана и приложения;
- Опазване на ресурсите, защита на околната среда и кръгова икономика;
- Управление на работната сила и условията на труд.
В тази рамка се допускат проекти от всички области и сфери.
Финансиране
Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на грантове по програмата на Изследователския фонд на ЕС за въглища и стомана (RFCS) 2021-2027 г. Бюджетът на процедурата възлиза на 1 млн. евро.
Размерът на помощта за един проект е от 300 000 до 500 000 евро. Финансиране ще получат минимум два проекта. Грантът не трябва да носи печалба на бенефициентите.
Не се изисква собствено финансиране.
Бенефициенти
Бенефициенти могат да бъдат публични и частни юридически лица, регистрирани в държава-членка на ЕС или държава, асоциирана с по RFCS. Такива могат да бъдат например академични институции, научноизследователски организации, промишлени асоциации и др.
Те трябва да кандидатстват в консорциум, съставен от поне трима партньори (не свързани) от минимум три допустими държави.
Допустими дейности и разходи
Дейностите по поканата следва да насърчат използването на придобитите знания или организирането на специализирани семинари и конференции. Събитията трябва да са свързани с проекти или приоритети на RFCS.
По проектите допустими разходи са възнаграждения на персонал, оборудване (вкл. амортизация), разходи за материали и консумативи, непреки разходи (до 35% от допустимите разходи за персонал), невъзстановим ДДС.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за научни изследвания (REA) към Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за високи постижения, въздействие и качество и ефикасност на изпълнението. Резултатите от оценяването се очакват през януари-февруари 2024 г.
Срок
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 20.09.2023 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).
Проектите следва да са с продължителност между 18 и 36 месеца.
1 коментар