Всичко за европейските проекти на едно място

Процедура “COFUND” по “Мария Склодовска-Кюри” – 2023 г.

Процедурата “COFUND” (HORIZON-MSCA-2023-COFUND-01-01) е част от дейностите “Мария Склодовска-Кюри” (MSCA) в рамките на програмата на ЕС за наука “Хоризонт Европа”. Тя ще финансира нови или съществуващи докторантски и постдокторантски програми, които да окажат влияние върху подобряването на човешките ресурси в областта на научните изследвания и иновациите на регионално, национално или международно ниво.

Схемата подкрепя програми за обучение, професионално развитие и мобилност чрез механизми за съфинансиране. Освен това тя насърчава високите стандарти и отличните условия на труд и заетост. Програмите могат да бъдат:

  • Докторски програми: на докторантите се предлагат дейности за обучение в областта на научните изследвания, за да могат те да разширят своите умения и компетентности, както и дейности, водещи до присъждане на докторска степен;
  • Схеми за постдокторантски стипендии: ще се финансират индивидуални стипендии за обучение за напреднали изследователи и за кариерно развитие на изследователи с докторска степен.

Предложените за финансиране програми могат да обхващат всички научноизследователски дисциплини, но по изключение могат да се съсредоточат и върху конкретни дисциплини, особено тези, върху които се основават на националните стратегии за интелигентна специализация.

Финансиране

Финансирането е по линия на програмата “Хоризонт Европа” 2021-2027 г., а бюджетът на процедурата за 2023 г. възлиза на 96,6 млн. евро. Безвъзмездната помощ ще се предоставя под формата на единични вноски (unit contributions).

Размерът на безвъзмездната помощ за един проект се базира на броя научни изследователи по програмите, но не може да надвишава 10 млн. евро. Базовият размер на помощта за един човек на месец е 2 800 евро за докторските и 3 980 евро за постдокторантските програми (разходи за възнаграждения, мобилност, семейни разходи, разходи за обучения, трансфер на знание, нетуъркинг и др.).

В допълнение е налично обезщетение за дългосрочен отпуск в случай на отпуск на изследователите (напр. майчинство, бащинство, родителски отпуск, отпуск по болест и др.), по-дълъг от 30 последователни дни. При нужда, може да бъде включена и надбавка за специални нужди.

Бенефициенти

Могат да кандидатстват юридически лица, регистрирани в държава-членка на ЕС или в държава, асоциирана по програма “Хоризонт Европа”. Те могат да си партнират с държавни органи, регионални власти, агенции за финансиране, университети, изследователски институции, предприятия.

Организации, базирани извън тези страни, могат да се присъединят като асоциирани партньори, за да приемат и обучават изследователи.

Допустими дейности и разходи

Подкрепяните дейности включват:

  • Докторски програми: модули за обучение, вкл. цифрови, насочени към ключови преносими умения и компетенции, общи за всички области, насърчаване на доброто научно поведение, като интегритет на научните изследвания, и насърчаване на културата на отворената наука, иновациите и предприемачеството;
  • Схеми за постдокторантски стипендии: обучение за развиване на ключови преносими умения и компетенции, общи за всички области, насърчаване на доброто научно поведение, като интегритет на научните изследвания, насърчаване на иновациите и предприемачеството и насърчаване на практиките на отворената наука (отворен достъп до публикации и до други резултати от научните изследвания).

Една програма трябва да обхваща минимум трима изследователи. Изследователите следва да са кандидат-докторанти по отношение на докторските програми или да имат придобита докторска степен по отношение на схемите за постдокторантски стипендии. Те могат да бъдат от всяка националност, стига на не са прекарвали сумарно повече от 12 месеца в приемащата държава в рамките на 36-те месеца преди крайния срок на финансираната програма.

Ще се покриват разходите за реализиране на програмите – разходи за възнаграждения, за мобилност, семейни разходи, разходи за научни изследвания, обучение и работа в мрежа, разходи за управление и непреки разходи.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от Европейската изпълнителна агенция за научни изследвания (REA).

Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо проектите с най-висок оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектните предложения се оценяват по критерии за високи постижения, въздействие и качество и ефикасност на изпълнението (с тежест в същия ред). Резултатите от оценяването се очакват през юни-юли 2024 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 08.02.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tender Opportunities Portal (SEDIA).

Продължителността на проектите е до 60 месеца.

Предходна статия

С 96,6 млн. евро ще се финансират докторантски програми и схеми за постдокторантски стипендии

Следваща статия

До 5 000 евро в подкрепа на инициативи, подпомагащи интеграцията на украински бежанци чрез култура

Сходни статии

До 5 млн. евро за проект в подкрепа на устойчивата европейска музикална екосистема

5 Процедурата “Музиката движи Европа” (CREA-CULT-2024-MME) отвори за кандидатстване на 03.12.2024 г. Целта ѝ е да подкрепи зеления преход и екологичната устойчивост на европейската музикална екосистема. Ще бъде финансиран един проект на консорциум, който да […]

14,5 млн. евро стават достъпни за изграждане на капацитет в областта на младежта по “Еразъм+” за 2025 г.

6 Вчера, 05.12.2024 г., отвориха 4 покани на тема “Изграждане на капацитет в областта на младежта” (ERASMUS-YOUTH-2025-CB), част от програмата на ЕС за образование, обучение, младеж и спорт – “Еразъм+”. Поканите са насочени към различни […]

Процедура “Европейска младеж заедно” – 2025 г.

11 Процедурата “Европейска младеж заедно” (ERASMUS-YOUTH-2025-YOUTH-TOG) отвори за кандидатстване днес, 05.12.2024 г. Тя ще финансира проекти, които създават мрежи за регионални партньорства с участието на младежи от цяла Европа – държавите-членки на ЕС и асоциираните […]

Филтър