Днес, 23.11.2023 г., Европейската комисия (ЕК) отвори пет покани за 2023 г. от Иновационния фонд на ЕС, по които ще се внедряват иновативни технологии за декарбонизация. Размерът на безвъзмездната помощ по поканите възлиза на рекордните 4 млрд. евро.
Средствата се осигуряват по линия на Системата за търговия с емисии на ЕС (СТЕ), като организаторите на проекти могат да кандидатстват по петте покани с различни изисквания за бюджет и капиталови разходи (CAPEX)*. Те са:
- Обща декарбонизация (широкомащабна) (INNOVFUND-2023-NZT-GENERAL-LSP) – 1,7 млрд. евро за проекти с CAPEX над 100 млн. евро;
- Обща декарбонизация (среден мащаб) (INNOVFUND-2023-NZT-GENERAL-MSP) – 500 млн. евро за проекти с CAPEX между 20 млн. и 100 млн. евро;
- Обща декарбонизация (малък мащаб) (INNOVFUND-2023-NZT-GENERAL-SSP) – 200 млн. евро за проекти с CAPEX между 2,5 млн. и 20 млн. евро;
- Производство на чисти технологии (INNOVFUND-2023-NZT-MANUFACTURING) – 1,4 млрд. евро за проекти с CAPEX над 2,5 млн. евро, насочени към производството на компоненти за възобновяема енергия, съхранение на енергия, термопомпи и производство на водород;
- Пилотен проект (INNOVFUND-2023-NZT-PILOTS) – 200 млн. евро за проекти с CAPEX над 2,5 млн. евро, насочени към дълбока декарбонизация.
От бенефициентите ще се изискват поне 40% самоучастие от стойността на допустимите разходи.
Проектите няма да получават предварителни плащания. Максималният размер на безвъзмездната помощ ще се изплаща единствено ако проектите постигнат поне 75% от общото количество емисии на парникови газове, които са планирали да избегнат.
Проектите ще бъдат оценявани въз основа на техния потенциал за намаляване на емисиите на парникови газове, степента им на иновативност, зрелостта им, възпроизводимостта им и икономическата им ефективност.
Могат да кандидатстват компании от енергоемките сектори (вкл. авиацията), възобновяемата енергия и съхранението на енергия. След преразглеждането на Директивата за СТЕ, поканите вече са отворени и за секторите на морския и автомобилния транспорт и строителството.
Продължителността на проектите е от 3 до 15 години.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 09.04.2024 г. Кандидатстването е по електронен път от тук.
На 07.12.2023 г. по поканите ще се проведе и информационен ден. Повече за него можете да научите от тук.
* Капиталовите разходи (CAPEX) са финанси, използвани от дадена компания за придобиването или подобряването на физически активи като недвижими имоти, индустриални сгради или съоръжения.