Миналата сряда /10.01.2024 г./ отвори покана по Програма УРБАКТ IV за създаване на мрежи от европейски общини, насочени към трансфер на иновации. Целта на поканата е да подкрепи проекти за сътрудничество, които търсят иновативни решения за проблемите на местното и градско развитие.
Поканата ще даде възможност за обмен на знания и практики, изпробване на нови идеи, обучение и експертна помощ, изпълнение на пилотни дейности и разработване на подробни финансови анализи по изпълнение на заложените иновации. Идеята е общини, които са изпълнили новаторски проекти по линия на Европейската градска инициатива (от периода 2014-2020 г.), да предадат полученото знание и добри практики като водещи партньори в рамките на транснационални мрежи от европейски общини.
Сред тематичните направления, около които могат да бъдат ориентирани мрежите, са качество на въздуха, мобилност, кръгова икономика, заетост и умения за пазара на труда, жилищна политика, възобновяеми енергийни източници, борба с бедността и др. Проектите следва да съдържат и съображения за зеления преход, цифровата трансформация и равенството между половете.
Могат да кандидатстват общини и местни власти от 27-те страни-членки на ЕС, както и от Норвегия, Швейцария, Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора, Северна Македония и Сърбия. Няма ограничения за големината на общините. Допускат се и публични власти на регионално и национално ниво, университети и управляващи органи на програмите по Кохезионната политика в качество на партньори по проектите.
Проектите се подават в консорциуми от поне 5 и максимум 7 участници от 6 различни държави. В едно партньорство могат да се включат не повече от 2 организации, различни от общини.
Дейностите по поканата се финансират по линия на Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР), с национално съфинансиране от държавите-участнички по програмата и от Инструмента за предприсъединителна помощ (ИПП).
Финансовата помощ за създаване на мрежа, която може да получи един проект е 550 000 евро. Толкова трябва да бъде и заложеният бюджет за един проект. В допълнение, всяка одобрена мрежа ще получи още 105 000 евро за покриване на разходите за експертна помощ през целия период на проекта.
Допустими са разходи за управление, осъществяване на вътрешно и международно партньорство, изпълнение на пилотни дейности и съвместно планиране. За българските партньори по проектите собственото финансово участие следва да бъде от 5 до 15% от стойността на допустимите разходи.
Продължителността на проектите е 2 години – от юни 2024 г. до юни 2026 г.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 20.03.2024 г.
Обобщена инфографика с информация по поканата можете да откриете тук. Допълнителна информация, както и инструмент за намиране на партньори са достъпни тук.
Утре, 16.01.2024 г., ще се проведе информационен ден по поканата. Повече за него можете да научите тук.