Поканата “Иновативни подходи за смекчаване на обществените последици в страните от ЕС от агресивната война на Русия срещу Украйна” (ESF-SI-2024-UA-01) бе отворена на 24.01.2024 г. Тя цели да допринесе за решаване на предизвикателствата, пред които са изправени обществата и публичните услуги в ЕС поради продължаващата криза, произтичаща от войната в Украйна.
Проектите следва да насърчават интеграцията и социалното включване на хора от Украйна чрез трансфер на социални иновации и разпространение на доказани успешни модели.
Финансиране
Подкрепата по процедурата е под формата на безвъзмездна финансова помощ – еднократни суми по европейската програма “Европейски социален фонд +” (ЕСФ+) 2021-2027 г. Индикативният бюджет на поканата възлиза на 22 млн. евро.
Стойността на един проект е между 200 000 и 700 000 евро, като се очаква да бъдат финансирани поне 31 проекта. Безвъзмездните средства покриват до 80% от допустимите разходи.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат юридически лица, регистрирани в държава-членка на ЕС:
- Неправителствени организации и организации с нестопанска цел (напр. организации на гражданското общество, асоциации, фондации, социални предприятия и др.);
- Национални, местни и регионални власти;
- Публични институции (напр. агенции, организации, центрове и др.);
- Изследователски и образователни институции;
- Частни дружества (вкл. доставчици на консултантски услуги).
Допустимо е единствено кандидатстването в консорциум. Консорциумът трябва да е съставен от поне две организации от две различни държави.
Допустими дейности и разходи
Проектите могат да попадат в едно от следните две направления:
- Интеграция и социално включване на хора, които са избягали от Украйна – търсят се решения в области като заетост, умения, жилища, достъп до социални услуги и друг вид грижи;
- Смекчаване на последиците от кризата върху обществата на държавите-членки и техните обществени услуги – търсят се модели за справяне с по-широк кръг предизвикателства като енергийна бедност, покупателна способност и разработване на по-приобщаващи социални услуги.
Допустимите дейности следва да отговарят на местния контекст и да са съобразени с целите на поканата. Те трябва да следват логиката:
- Оценка на съществуващите доказателства и изграждане на основата на нов подход или модел;
- Картографиране, ангажиране и овластяване на заинтересованите страни;
- Пилотиране и мониторинг;
- Разпространение и приемственост;
- Участие в събития за взаимно обучение.
По проектите допустими са разходи за персонал, пътни и дневни разходи, разходи за стоки, услуги и строителни работи, както и непреки разходи (до 7% от стойността на преките допустими такива).
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Агенцията на ЕСФ в Литва, изпълняваща инициативата “ЕСФ+ социални иновации плюс” от името на Европейската комисия.
Първо се извършва оценка за административна допустимост и най-високо се класират кандидатите с най-голям финансов и оперативен капацитет. След това проектите се оценяват по двама експерти (единия от които е външен) по критерии за уместност, качество и въздействие. С най-висока тежест е първият критерий. Резултатите от оценяването се очакват през юли-август 2024 г.
Срок
Продължителността на проектите е между 12 и 18 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 24.04.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала eSINNIS.