Всичко за европейските проекти на едно място

Покана за представяне на проектни концепции по трансграничната програма с Гърция

Целта на първата покана за представяне на проектни концепции от програмата за трансгранично сътрудничество “ИНТЕРРЕГ VI-A Гърция – България” 2021-2027 г. е да направи трансграничния регион по-устойчив и зелен и по-приобщаващ, съгласно приоритети 1 и 3 на програмата. По-конкретно се набират проектни концепции, съобразени някоя от следните специфични цели:

  1. Насърчаване на прехода към кръгова и ресурсно ефективна икономика;
  2. Подобряване на защитата и опазването на природата, биологичното разнообразие и екологосъобразната инфраструктура, вкл. в градските райони, и намаляване на всички форми на замърсяване;
  3. Подобряване на равния достъп до приобщаващи и качествени услуги в образованието, обучението и ученето през целия живот чрез развитие на достъпна инфраструктура, вкл. чрез насърчаване на устойчивостта на образованието и обучението от разстояние и в електронна среда;
  4. Засилване на ролята на културата и устойчивия туризъм за икономическото развитие, социалното приобщаване и социалните иновации.

Идеята на проектните концепции е да обединят заинтересованите страни от България и Гърция за създаване на многосекторни партньорства, чрез които да се вземат решения за повишаване на регионалния икономически потенциал в трансграничния регион. Съвместните проекти следва да отговарят на споделени предизвикателства, да търсят общи решения в области като околна среда, наука, образование, транспорт, енергетика, туризъм, здравеопазване и др. и да подобряват нивото на сътрудничеството от двете страни на границата като цяло.

Транснационалните проекти следва да включват партньори и от двете държави и да отговорят на общи проблеми и нужди.

Финансиране

Бюджетът по процедурата възлиза на 32 млн. евро, като 25,6 млн. евро от средствата се предоставят по линия на два европейски фонда, а останалите 6,4 млн. евро са от националните бюджети на двете държави.

Минималният размер безвъзмездна помощ, която може да получи една проектна идея е 1 млн. евро, а максималният – 2,5 млн. евро. Необходимо е инвестиционният компонент на проекта, представляващ строителни дейности и доставки, да достига поне 60% от общите допустими разходи.

Публичното финансиране по поканата за българските партньори достига 100% – 80% се осигуряват от ЕС, а останалите 20% са от националния бюджет. Гръцките партньори ще трябва да осигурят самостоятелно 20% от бюджета.

Териториален обхват

Програмата обхваща четири области в България – Хасково, Смолян, Кърджали и Благоевград и седем региона в Гърция – Еврос, Ксанти, Родопи, Драма, Кавала, Солун и Серес.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат национални, регионални и местни публични органи, публично-правни органи, организации с нестопанска цел, международни организации и Европейската група за териториално сътрудничество – в партньорство.

Минималният брой партньори по един проект е двама – по един от всяка страна на границата, а максималният е петима. Прилага се принципът за водещия партньор*.

Необходимо е партньорите да са установени в програмната област поне 1 година преди подаването на кандидатурата.

Допустими дейности и разходи

От кандидатите не се изисква подробно описание на проектните дейности поради естеството на проектната концепция. Концепциите следва да са насочени към някоя от гореизброените специфични цели и да включват например:

  1. Създаване на трансгранични пазари за вторични продукти, вкл. дигитални платформи, инициативи в подкрепа на инфраструктура за устойчиво управление на отпадъци, инициативи за повишаване на осведомеността, обмен на добри практики;
  2. Мониторинг, планиране и развитие на зелена инфраструктура, която подпомага функциите на екологичните коридори;
  3. Общи програми за обучение, разработване и пилотно прилагане на инструменти за повишаване на квалификацията и преквалификация на целевите групи;
  4. Изпълнение на общи стратегии за развитие на туризма, цифрови платформи за управление на туризма, популяризиране на общото културно и историческо наследство, подобряване на устойчивостта на туристическите дестинации и др.

По проектите допустими са разходи за персонал (до 20% от общите допустими разходи), пътувания и настаняване (до 15% от общите допустими разходи за персонал), офис и администрация (до 15% от общите допустими разходи за персонал), външни услуги, оборудване, строителство. Допустими са и разходи за управление на проекта и за комуникация.

Оценяване 

Кандидатурите се оценяват първо за административната им допустимост и след това по критерии за качество и изпълнение на проекта. Единствено кандидатите с одобрени проектни концепции ще могат да подадат пълни проектни предложения.

Срок

Продължителността на проектите е до 24 месеца.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 27.03.2023 г., 14 ч. Кандидатстването се осъществява изцяло онлайн чрез системата MIS.


* Всеки проект се управлява от един водещ партньор, който е отговорен за подготовката и подаването на формуляра за кандидатстване. Той поема пълната отговорност за управлението, комуникацията, изпълнението и координацията между партньорите по проекта и носи правна отговорност за цялото партньорство. Също така, водещият партньор осъществява връзка между проекта и управляващия орган на програмата.

Предходна статия

До 2,5 млн. евро за проектни концепции по първата покана от трансграничната програма с Гърция

Следваща статия

До 60 000 евро за технологични решения, свързани с дронове в селското стопанство

Сходни статии

До 5 млн. евро за проект в подкрепа на устойчивата европейска музикална екосистема

5 Процедурата “Музиката движи Европа” (CREA-CULT-2024-MME) отвори за кандидатстване на 03.12.2024 г. Целта ѝ е да подкрепи зеления преход и екологичната устойчивост на европейската музикална екосистема. Ще бъде финансиран един проект на консорциум, който да […]

14,5 млн. евро стават достъпни за изграждане на капацитет в областта на младежта по “Еразъм+” за 2025 г.

6 Вчера, 05.12.2024 г., отвориха 4 покани на тема “Изграждане на капацитет в областта на младежта” (ERASMUS-YOUTH-2025-CB), част от програмата на ЕС за образование, обучение, младеж и спорт – “Еразъм+”. Поканите са насочени към различни […]

Процедура “Европейска младеж заедно” – 2025 г.

11 Процедурата “Европейска младеж заедно” (ERASMUS-YOUTH-2025-YOUTH-TOG) отвори за кандидатстване днес, 05.12.2024 г. Тя ще финансира проекти, които създават мрежи за регионални партньорства с участието на младежи от цяла Европа – държавите-членки на ЕС и асоциираните […]

1 коментар

Вашият коментар

Филтър