Европейският фонд за отбрана е създаден, за да насърчава конкурентоспособността, ефективността и иновационния капацитет на технологичната и индустриалната отбранителна база в ЕС. Той използва съвместните усилия и трансграничното сътрудничество при разработването на отбранителни способности, които отговарят на предизвикателствата пред сигурността, като същевременно укрепва гъвкавостта на веригите за доставки и на веригите за създаване на стойност в областта на отбраната.
Общият бюджет на фонда за целия период 2021-2027 г. възлиза на близо 8 млрд. евро. С тях ще бъдат покрити между 65 и 100% от общата допустима стойност на проектите (освен ако не е упоменато друго в поканите за проектни предложения). За 2024 г. по програмата е определен ресурс от 1,1 млрд. евро основно под формата на безвъзмездни средства, а също и награди, обществени поръчки и смесено финансиране.
Европейският фонд за отбрана се изпълнява чрез годишни работни програми от 2021 до 2027 г. Годишната програма за 2024 г. се позовава на 16 тематични категории действия, които насърчават иновациите в областта на отбраната и действия за координация.
Категории действия
- Медицинско осигуряване на отбраната, химическа, биологична, радиологична и ядрена защита – 25 млн. евро;
- Информационно превъзходство – 181 млн. евро;
- Усъвършенствани пасивни и активни цензори – 62 млн. евро;
- Кибер пространство – 48 млн. евро;
- Космос – 50 млн. евро;
- Цифрова трансформация – 15 млн. евро;
- Енергийна устойчивост и екологичен преход – 40 млн. евро;
- Материали и компоненти – 25 млн. евро;
- Въздушни боеве – 150 млн. евро;
- Противовъздушна и противоракетна отбрана – 78 млн. евро;
- Наземна борба – 130 млн. евро;
- Защита на силите и мобилност – 30 млн. евро;
- Военноморска борба – 45 млн. евро;
- Подводна война – 54 млн. евро;
- Симулации и обучение – 25 млн. евро;
- Авангардни технологии – 40 млн. евро.
Заложени са и нетематични покани за иновативни и ориентирани към бъдещето решения на МСП за 67 млн. евро и други действия за 33,2 млн. евро.
В рамките на тези категории за 2023 г. е предвидено да се обявяват 32 покани за подаване на проектни предложения. Ще се финансират дейности, насочени към отбранителните технологии и способности, които са общоприети от държавите-членки.
В работната програма за 2024 г. присъстват и въведените миналата година мерки за насърчаване на иновациите в отбраната под егидата на Европейската схема за иновации в отбраната (EUDIS). Те включват ежегодния хакатон в областта на отбраната, бизнес наставничество за МСП и Капиталовия механизъм в областта на отбраната. Новост за 2024 г. е предвиденото финансиране за бизнес акселератор на EUDIS, както и мачмейкинг с инвеститори.
Бенефициенти
Бенефициенти по програмата могат да бъдат малки и средни предприятия (МСП), научноизследователски организации, национални координационни звена и др., кандидатстващи в консорциум. Съставът на консорциумите се определя отделно за всяка покана.
Управляващ орган
Управляващият орган отговаря за ефективното управление и изпълнение на програмата. Европейският фонд за отбрана се управлява от Генерална дирекция “Отбранителна промишленост и космос” (DG DEFIS) към Европейската комисия.
Срок
Дейностите и разходите по годишната програма са допустими за финансиране в рамките на сроковете, упоменати в отделните покани за набиране на проектни предложения.
Приемите по поканите ще продължат между юни и ноември.
Кандидатстване
Възможностите за кандидатстване се обявяват своевременно чрез покани за проектни предложения и покани за подаване на оферти, като всяка покана има индивидуални срокове и специфични изисквания.
3 коментара