Втората покана по проекта REMEDIES за асоциирани региони “Превенция и решения за нулеви отпадъци” отвори днес, 28.03.2024 г. Целта е да се приложат превантивни мерки за нулевите отпадъци, както и действия за възстановяване и защита от пластмаса във водните басейни. Това следва да се осъществи чрез иновационни услуги на техническо, финансово, бизнес и управленско ниво.
Поканата се реализира по проекта “REMEDIES“, изпълняван от партньори от Словения, Гърция, Германия, Италия, Хърватия, Испания и др.
Финансиране
Подкрепата по процедурата е под формата на безвъзмездна финансова помощ по европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. Бюджетът на поканата възлиза на 300 000 евро.
Предвидено е да бъдат финансирани максимум 3 проекта, като стойността на един проект е до 100 000 евро.
В допълнение към финансовата помощ, одобрените проекти ще могат да се възползват и от техническа помощ (вкл. консултантски услуги) за възстановяване на водните екосистеми.
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат индивидуално участващи публични органи – местни и регионални власти.
Те трябва да са регистрирани в Босна и Херцеговина, Черна гора, Кипър, Турция, Малта, Египет, Либия, Алжир, Тунис, Португалия, Румъния, България, Северна Македония, Украйна, Молдова или Израел.
Допустими дейности и разходи
Проектните дейности следва да са ориентирани около някоя от следните три тематични области:
- Избягване на пластмаси за еднократна употреба – напр. популяризиране на варианти за многократно пълнене и многократна употреба, прилагане на забрана на общинско ниво на използването на всички пластмасови изделия за еднократна употреба, създаване на иновации в областта на опаковките с местни предприемачи и др.;
- Повторна употреба и промяна на предназначението – напр. създаване на обществени пространства, където жителите могат да носят счупените си домакински вещи за ремонт, създаване на творчески проекти за рециклиране на пластмаса и други материали, подпомагане и улесняване на обновяването на предмети и пазари за стоки втора употреба и др.;
- Образование и ангажираност на общността – напр. организиране на интерактивни образователни програми, включване на обучение за намаляване на пластмасата в училищните програми, съвместно разработване на иновативни кръгови бизнес модели и др.
Ще се покриват разходи за персонал, подизпълнители, пътуване и настаняване, оборудване, закупуване стоки и услуги, както и непреки разходи – до 25% от стойността на преките такива.
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от партньорите по проекта “REMEDIES”.
Външни експерти ще оценяват проектите по критерии за концепция и иновативност, експертиза на екипа, планиране на проекта и съгласуваност на целите му и въздействие и устойчивост. Финалното решение се взема от вътрешна оценителна комисия. Резултатите от оценяването се очакват в средата на юли 2024 г.
Срок
Продължителността на проектите е до 8 месеца – индикативно от 11.09.2024 г. до 10.05.2025 г.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 05.06.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път от тук.