Всичко за европейските проекти на едно място

Постдокторантски стипендии “Мария Склодовска-Кюри” 2024 г.

Процедурата за постдокторантски стипендии “Мария Склодовска-Кюри” (MSCA) (HORIZON-MSCA-2024-PF-01-01) отвори на 23.04.2024 г. Целта на процедурата е да повиши творческия и иновативен потенциал на изследователите, които притежават докторска степен и желаят да придобият нови умения чрез обучения и международна, междусекторна и интердисциплинарна мобилност.

Схемата също така насърчава изследователите да работят по проекти за научни изследвания и иновации в неакадемичния сектор и е отворена за изследователи от цял свят.

Очаква се постдокторантите да се ангажират с обществото, да направят резултатите от своите изследвания видими и да включват гражданите където е уместно.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на единични вноски по европейската програма “Хоризонт Европа” 2021-2027 г. Бюджетът на поканата възлиза на 417,2 млн. евро. От тях, 354,6 млн. евро са предназначени за европейски постдокторантски стипендии, а 62,5 млн. евро – за глобални постдокторантски стипендии.

  • Европейските постдокторантски стипендии са отворени за изследователи от всяка националност, които желаят да участват в проекти за научни изследвания и иновации в Европа. Стандартната продължителност на тези стипендии е между 12 и 24 месеца;
  • Глобалните постдокторантски стипендии са отворени за европейски граждани или дългосрочно пребиваващи, които желаят да участват в проекти за научни изследвания и иновации извън държавите-членки на ЕС и асоциираните страни по “Хоризонт Европа”. Тези стипендии се състоят от изходяща фаза между 12 и 24 месеца в неасоциирана трета държава и задължителна 12-месечна фаза на завръщане в държава-членка на ЕС или в асоциирана държава по “Хоризонт Европа”.

Базовият размер на помощта за един месец на бенефициент е 5 680 евро. Това покрива разходи за живот, разходи за мобилност, принос за научни изследвания, обучение и нетуъркинг и принос за управление и непреки дейности. Освен това, помощта може да включва семейни надбавки, надбавка за дългосрочен отпуск и надбавка за специални нужди.

Финансирането ще достигне до повече от 1 400 постдокторанти.

Бенефициенти

Бенефициенти по процедурата могат да бъдат индивидуално участващи учени и изследователи. Те следва да притежават докторска степен и да имат максимум 8 години опит на пълно работно време в областта на научните изследвания.

Кандидатите могат да бъдат от всяка националност с изключение на кандидатстващите за глобалните постдокторантски стипендии – те трябва да са от държава от ЕС или от асоциирана страна по “Хоризонт Европа”.

Изследователите трябва да кандидатстват заедно с организация-домакин, която може да бъде университет, изследователска институция, предприятие (вкл. МСП), публичен орган или институция, музей, болница, НПО и др. Организациите-домакини трябва да са базирани в държава-членка на ЕС или в държава, асоциирана по “Хоризонт Европа”.

Управление и оценяване

Проектните предложения ще бъдат оценявани от една от осем оценителни комисии: химия (CHE), социални и хуманитарни науки (SOC), икономически науки (ECO), информационни науки и инженерство (ENG), околна среда и геонауки (ENV), науки за живота (LIF), математика (MAT) и физика (PHY). Всеки панел ще състави два списъка от класирани – един за европейските и един за глобалните постдокторантски стипендии.

Проектите се оценяват по критерии за високи постижения, въздействие и качество и ефикасност на изпълнението. С най-голяма тежест е критерият за високи постижения. Оценителните комисии ще търсят и баланс между половете сред успешно кандидатстващите изследователи при необходимост. Резултатите от оценяването се очакват през февруари 2025 г., а проектите ще стартират около април-май 2025 г.

Срок

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 11.09.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път, чрез портала на Европейската комисия Funding & Tenders.

Предходна статия

Процедура “Побратимяване на градове” за обмен на граждани – 2024 г.

Следваща статия

Стартира приемът по поканата за многостранни научни проекти по Швейцарско-българската програма

Сходни статии

До 5 млн. евро за проект в подкрепа на устойчивата европейска музикална екосистема

3 Процедурата “Музиката движи Европа” (CREA-CULT-2024-MME) отвори за кандидатстване на 03.12.2024 г. Целта ѝ е да подкрепи зеления преход и екологичната устойчивост на европейската музикална екосистема. Ще бъде финансиран един проект на консорциум, който да […]

14,5 млн. евро стават достъпни за изграждане на капацитет в областта на младежта по “Еразъм+” за 2025 г.

5 Вчера, 05.12.2024 г., отвориха 4 покани на тема “Изграждане на капацитет в областта на младежта” (ERASMUS-YOUTH-2025-CB), част от програмата на ЕС за образование, обучение, младеж и спорт – “Еразъм+”. Поканите са насочени към различни […]

Процедура “Европейска младеж заедно” – 2025 г.

11 Процедурата “Европейска младеж заедно” (ERASMUS-YOUTH-2025-YOUTH-TOG) отвори за кандидатстване днес, 05.12.2024 г. Тя ще финансира проекти, които създават мрежи за регионални партньорства с участието на младежи от цяла Европа – държавите-членки на ЕС и асоциираните […]

Филтър