Всичко за европейските проекти на едно място

До 150 000 евро за разработване на програми за обучение в дълбоките технологии

Поканата за обучения на Инициативата на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за таланти в дълбоките технологии – EIT Deep Tech Talent Initiative – бе отворена на 03.04.2024 г. Тя цели да подкрепи съвместното създаване на нови курсове, обучения и програми за развитие на умения в областта на дълбоките технологии (deep tech).

Проектите трябва да са ориентирани към висшето образование, като аудиторията следва да включва студенти и преподаватели в университети, лица, търсещи професионално обучение, и професионалисти, които искат да развият своите умения.

Инициативата на ЕИТ за таланти в дълбоките технологии стартира през 2022 г. и цели да обучи 1 млн. души в областта на дълбоките технологии до 2025 г. По този начин се очаква да се осигури квалифицирана работна сила в сферата, с което да се засили зеления и цифров преход на Европа.

Финансиране

Подкрепата по процедурата се предоставя под формата на безвъзмездна финансова помощ. Бюджетът ѝ възлиза на 2 млн. евро.

Размерът на безвъзмездната помощ за един проект е между 100 000 и 150 000 евро. Очаква се да бъдат финансирани около 20 проекта.

Собствен финансов принос не се изисква, но наличието на такъв ще се разглежда положително.

Бенефициенти

Бенефициенти могат да бъдат образователни институции, организации с нестопанска цел, стартиращи предприятия и компании. Те трябва да са регистрирани в държава-членка на ЕС или в държава, асоциирана по програмата “Хоризонт Европа”.

Необходимо е бенефициентите да могат да ангажират широк кръг организации, имащи роля в бъдещето на образованието и развитието на умения в областта на дълбоките технологии като малки и средни предприятия (МСП), университети, изследователски и технологични организации, градове, големи предприятия и др.

От кандидатите се изисква да са подписали Обещанието на EIT Deep Tech Talent Initiative преди подаването на проектното предложение.

Кандидатства се в консорциум, съставен от минимум двама независими партньори, които могат да си сътрудничат в обучението.

Допустими дейности и разходи

Проектите имат за задача да:

  • Разработят и стартират новаторски курсове, обучения и програми за развитие на умения;
  • Спомогнат за намаляването на недостига на умения в следните deep tech области:
    1. Усъвършенствани изчисления и квантови изчисления;
    2. Усъвършенствани материали;
    3. Изкуствен интелект, прилаган в конкретни сектори;
    4. Киберсигурност;
    5. Роботика;
    6. Полупроводници (микрочипове);
    7. Чисти технологии;
    8. Потапящи (Immersive) технологии;
  • Поставят фокус върху овластяването на по-слабо представените групи;
  • Допринесат за повишаване на репутацията на програмите за deep tech обучение с цел ежегодно да се ангажират повече таланти;
  • Разработват иновативни методики за обучение, които насърчават творчеството, решаването на проблеми и критичното мислене сред участниците.

Успешните проекти ще се провеждат в две фази – (1) се фокусира върху създаването и утвърждаването на учебните програми, а (2) включва стартирането и изпълнението на програмите.

Ще се покриват разходи за персонал, подизпълнители, разходи за пътуване и настаняване, амортизация на оборудване, консумативи и др. Непреките разходи ще се покриват на 25% от преките допустими такива.

Управление и оценяване

Процедурата се управлява от ЕИТ. Проектите ще се оценяват от трима независими експерти, а вътрешен комитет ще вземе финално решение. Критериите за оценка са четири – високи постижения, въздействие, качество и ефективност на изпълнението и стратегическо съответствие (принос към целите на EIT Deep Tech Talent Initiative).

Резултатите от оценяването се очакват в средата на август 2024 г.

Срок

Продължителността на проектите е до 10 месеца – от септември 2024 г. до юни 2025 г.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 20.06.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път от тук.

Допълнителна информация е налична тук.

Предходна статия

С близо 15 млн. лв. ще се насърчава транснационална мобилност за търсещите работа

Следваща статия

С 4 млн. евро ще се финансират проекти за обмен на граждани между европейски градове

Сходни статии

Старт на процедурата за сформиране на оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации

2 Днес, 04.12.2024 г., за кандидатстване отвори процедурата “Сформиране на оперативни групи (първа стъпка)” към интервенцията II.Ж.1 “Подкрепа за оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации (ЕПИ)”. Тя е част от Стратегическия план […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Проекти за структурни реформи” – 2025 г.

4 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 3): Проекти за структурни реформи” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-3) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, работещи в […]

Процедура “Изграждане на капацитет във висшето образование: Партньорства за трансформация във висшето образование” – 2025 г.

3 Процедурата “Изграждане на капацитет във висшето образование (Направление 2): Партньорства за трансформация във висшето образование” (ERASMUS-EDU-2025-CBHE-STRAND-2) бе отворена на 03.12.2024 г. Тя ще финансира проекти за международно сътрудничество, основани на многостранни партньорства между организации, […]

Вашият коментар

Филтър