Общността на Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) за храни – EIT Food – предоставя възможност за финансиране на амбициозни идеи, водещи до дълготрайни и устойчиви промени в хранителните системи. За инициативата с наименование Impact Funding Framework съобщиха от ЕИТ миналия петък, 05.04.2024 г.
Целта на EIT Food е да инвестира в проектни предложения с реално въздействие. Могат да кандидатстват консорциуми (минимум двама партньори) с водещи организации, които могат да работят ефективно, да действат бързо и са подкрепени от висококачествени изследвания, комуникации и експертиза за оценка на въздействието.
Приоритетите, около които следва да са ориентирани проектите, включват:
- Регенеративно земеделие, позволяващо прехода към нулеви нетни въглеродни емисии;
- Етикиране, опаковане и прозрачност, за да се овластят потребителите в избора им на храни;
- Диверсификация на протеините с по-масово разпространение.
На разположение са две опции за кандидатстване – по-мащабни програми за сътрудничество и иновативни единични проекти.
Програми за сътрудничество
Ще бъдат финансирани съюзи и програми за сътрудничество, които:
- Подобряват въздействието на храненето върху затлъстяването и незаразните болести;
- Намаляват вредите за околната среда, свързани с хранителните системи;
- Справят се със заплахите, породени от целостта на храните и сложните вериги за доставки.
Програмите за сътрудничество имат за задача да свържат ключови заинтересовани страни – от дружества и научноизследователски организации до социални предприятия и региони, както и да ангажират бенефициенти – хора, предприятия или организации – с ясно определени нужди от въздействие. Това могат да бъдат например програми за акселерация на бизнеси, продукти и процеси, образователни и социални програми, програми за разрешаване на секторни предизвикателства и др.
Бюджетът на един проект може да бъде между 250 000 и 750 000 евро годишно (проектите могат да бъдат с продължителност до 3 години), като от EIT Food ще покриват до 70% от размера му.
Иновативни единични проекти
Търсят се иновативни решения на някои от най-неотложните предизвикателства в областта на уменията, иновациите, създаването на предприятия и обществената ангажираност. Проектите трябва да бъдат бързо развиващи се и с добри перспективи за пускане на пазара в рамките на 12-18 месеца. Освен това, те могат да бъдат както с търговска насоченост, така и нестопански по характер.
Проектите могат да бъдат на съществуващи изследователски екипи за реализиране на продукт на пазара, да разработват нови приложения на съществуващи технологии, да извършват дейности за пазарна демонстрация и разширяване на обхвата на продукти с обещаващи резултати и др.
Проектите с пазарна насоченост могат да има бюджети между 50 000 евро и 1 млн. евро, а нестопанските такива – между 10 000 и 100 000 евро. Ще се покриват до 100% от разходите.
По двете възможности текат приеми с крайни срокове до края на 2025 г. Предстоящият краен срок (3-и подред от общо 7) е 11.07.2024 г.
Допълнителна информация, форма за контакти и линкове за кандидатстване са налични тук.