Днес, 09.04.2024 г., Европейската комисия обяви резултатите от поканата за докторантски мрежи по подпрограмата на “Хоризонт Европа” – “Мария Склодовска-Кюри” (MSCA) за 2023 г. С 443 млн. евро ще бъдат финансирани 128 докторантски програми, по които ще се обучават повече от 1 900 докторанти.
113 от одобрените програми са стандартни, т.е. ще обучават докторанти и ще развиват техните умения, 8 са индустриални – ще обучават докторанти извън академичните среди, напр. в промишлеността и бизнеса. Трeти 7 програми са съвместни и ще насърчават съвместен подбор, обучение и контрол, които водят до съвместни или няколко на брой докторски степени.
Припомняме, че приемът по поканата отвори миналия май. Обявеният бюджет бе в размер на 434,8 млн. евро, като със средствата ще се осъществяват докторски програми чрез консорциуми от организации от различни сектори от цял свят. Можеха да кандидатстват университети, научноизследователски институции и инфраструктури, предприятия и др. от Европа и трети страни.
Целта на докторантските мрежи е да запознаят изследователите с академичните и неакадемичните сектори и да им предложат обучение в областта на научните изследвания, както и чрез преносими умения и компетенции, които са от значение за иновациите и дългосрочната заетост на изследователите.
По този начин участващите институции могат да привличат таланти, да повишават своята видимост в световен мащаб и да насърчават сътрудничеството с други сектори и държави.
По-подробна информация за условията за кандидатстване можете да откриете тук.
Успеваемостта на проектите тази година е 12% – отчита се понижение в сравнение с изданието на схемата от 2022 г., когато успеваемостта бе 15,8%.
Координаторите по одобрените проекти са от 20 държави. С най-голяма представителност са Испания и Германия (с по 19 проекта), Франция (17) и Нидерландия (12). България не е представена като координатор на проект.
Докторантските програми обхващат теми като усъвършенствани стратегии за енергийно неутрално пречистване на отпадъчни води, въвеждане на рехабилитационни роботи в клиничната практика, използване на изкуствен интелект при болестта на Паркинсон, изграждане на капацитет за здравословна адаптация към бременността, след раждането и родителството, неприкосновеност на личния живот за интелигентни речеви технологии и др.
Предстои да стане достъпен списъкът с одобрените програми. Първите проекти ще стартират това лято.
Изданието на поканата за тази година ще отвори на 29.05.2024 г.