Днес, 17.04.2024 г., отвори процедурата “Изпълнение на мерки 28 и 61 от Националната рамка за приоритетни действия (НРПД) за НАТУРА 2000 – 2” (BG16FFPR002-3.015) с бюджет в размер на 1,6 млн. лв.
Процедурата се реализира по Програма “Околна среда” 2021-2027 г. (ПОС) и предвижда действия за подобряване на природозащитното състояние на сладководни типове природни местообитания чрез регулиране на достъпа на животни до влажните зони и ограничаване на пашата.
Могат да кандидатстват структури към Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и към Министерството на земеделието и храните, общини, областни администрации, НПО, научни институти, природонаучни музеи (към БАН и към Министерство на културата) и висши учебни заведения. Те могат да кандидатстват както самостоятелно, така и в партньорство.
Максималният размер на безвъзмездната помощ за едно проектно предложение се определя се определя от заложената целева площ, умножена по цената на хектар – 3 911.66 лв. Минимален размер за финансирането не е заложен.
Допуска се собствено финансово участие от страна на кандидатите по проектите им, но не е задължително. Проектите не трябва да генерират приходи.
Кандидатите могат да подават по едно проектно предложение, дефинирано на ниво “защитена зона” или на ниво “тип природно местообитание“. Допустимите дейности включват:
- Дейности за подготовка на проектното предложение – напр. изготвяне на експертни анализи и проучвания;
- Основни дейности (необходимо е един проект да включва и двете мерки):
- Мярка 28 от НРПД – подобряване на природозащитното състояние на типове природни местообитания във влажни зони чрез регулиране на достъпа на животни до тях. Примерните дейности са свързани с изграждане на огради от естествени материали или поставяне на електропастири с цел ограничаване на достъпа на животните на 50 м. от брега на влажните зони; И
- Мярка 61 от НРПД – подобряване на природозащитното състояние на сладководни типове природни местообитания чрез ограничаване на пашата. Примерните дейности са свързани с поставяне на информационни табели, прегради и др.
- Организация и управление на проекта, видимост, прозрачност и комуникация и подготовка на документации за възлагане на обществени поръчки.
Ще се покриват разходи за строително-монтажни работи (СМР), за материални активи, услуги, такси (вкл. свързани с процедурите по екологично законодателство), материали, персонал, както и непреки разходи – между 9 и 14% от размера на преките такива.
Продължителността на проектите може да достига 32 месеца.
Крайният срок за кандидатстване е 19.07.2024 г. вкл. чрез системата ИСУН 2020.