Поканата “Иновативни подходи за справяне с дългосрочната безработица” (ESF-SI-2024-LTU-01) отвори вчера, 18.04.2024 г. Целта ѝ е да насърчи прехвърлянето и разширяването на доказани и обещаващи социални иновации, насочени към интегрирането на дългосрочно безработните на пазара на труда* и насърчаване на социалното им включване.
Проектите следва да се фокусират всички от следните три области:
- сътрудничество с местните заинтересовани страни в областта на заетостта и партньорства между местните работодатели и общности;
- подобряване на обхвата на трайно безработните лица, включително тези, които са изправени пред най-много пречки;
- осигуряване на индивидуален, достъпен и приобщаващ подход към дългосрочно безработните лица.
Финансиране
Подкрепата по процедурата е под формата на безвъзмездна финансова помощ (еднократни суми) по европейската програма “Европейски социален фонд +” (ЕСФ+) 2021-2027 г. Бюджетът на поканата възлиза на 23 млн. евро.
Размерът на безвъзмездната помощ за един проект е между 1 млн. и 3 млн. евро. Очаква се да бъдат финансирани минимум 7 проекта. Безвъзмездните средства ще покриват до 80% от проектните бюджети, а останалите 20% бенефициентите следва да осигурят сами (от източници различни от фондовете на ЕС).
Бенефициенти
Бенефициенти по процедурата могат да бъдат публични агенции по заетостта, бюра по труда, общини, читалища, НПО, търговски камари, трудови асоциации, образователни и научни организации, консултантски компании и др. Те трябва да са регистрирани в държава-членка на ЕС или в държава, асоциирана по програмата “ЕСФ+” (т.е. Исландия, Черна гора, Норвегия и Сърбия).
Допустимо е единствено кандидатстването в консорциум. Консорциумът трябва да е съставен от поне две организации от различни държави. Една организация може да бъде координатор на само един консорциум
Допустими дейности и разходи
Допустимите дейности включват:
- Укрепване на сътрудничеството и изграждане на капацитет;
- Насърчаване на партньорства с местните общности и местни работодатели;
- Картографиране и достигане до целевата група;
- Овластяване на дълготрайно безработните и повишаване на пригодността към заетост и социално включване чрез персонализирана подкрепа и насоки;
- Предлагане на различни възможности за работа за дългосрочно безработни лица;
- Участие в събития за взаимно обучение.
Примери за инициативи, които са подкрепили дългосрочно безработни хора в Европа включват австрийски проект, който предлага предлага работа със справедливо заплащане на всички хора, които са останали без работа за дълъг период от време; френски проект, който помага да се наемат хора, които са били безработни поне една година като оценява техните умения и стремежи и ги съчетава с нуждите на общността; немски проект, който се справя с дългосрочната безработица, предлагайки 1 000 възможности за работа на хора, които са били безработни до пет години.
По проектите допустими са преки разходи за персонал, пътни и дневни разходи, други стоки и услуги, както и непреки разходи за административни дейности (до 7% от стойността на преките допустими такива).
Управление и оценяване
Процедурата се управлява от Агенцията на Европейския социален фонд в Литва от името на Европейската комисия.
Комитет по оценяване извършва оценка за административна допустимост и класира най-високо кандидатите с най-висок финансов и оперативен капацитет (ноу-хау, квалификации и ресурси). След това проектите се оценяват по критерии за уместност, качество и въздействие. Първият критерий е с най-висока тежест.
Резултатите от оценяването се очакват през февруари 2025 г.
Срок
Продължителността на проектите е до 36 месеца.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 30.09.2024 г., 17 ч. (централноевропейско време). Кандидатстването е по електронен път чрез портала eSINNIS (достъпът до него за подаване на кандидатури по поканата ще бъде отворен през август).
Проектната документация е достъпна тук.
На 28.04.2024 г. ще се проведе информационен ден по поканата, вкл. сесия за мачмейкинг. Информация за събитията ще бъде публикувана скоро.
* Под дългосрочно безработни лица се разбира такива, които не са били наети на работа за 12 месеца и повече.